Nënshkruhet marrëveshja me Ambasadën gjermane, qëllim forcimi i marrëdhënieve

27/11/2020 - 17:12

Ambasada e Gjermanisë me atë të vendit tonë ka nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi me qëllim forcimin e marrëdhënieve vëllazërore për të bashkërenduar punën mes Ambasadave e Konsullatave.

Lajmin e bëri të ditur Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, i cili theksoi se kjo marrëveshje parasheh së paku një aktivitet të përbashkët në çdo muaj, në të mirë të shqiptarëve e në shërbim të forcimit të mëtejmë të marrëdhënieve me Gjermaninë. Gjithashtu, Cakaj u shpreh se në Mynih tashmë Shqipëria e Kosova ndajnë një godinë të përbashkët.

“Krenar me punën e jashtëzakonshme të diplomatëve të Kosovës e Shqipërisë në Gjermani”, tha Cakaj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta anëtari i Akademisë së Shkencave, studiuesi i shkencave matematike, Petraq Petro.

Moti i acartë që ka mbërthyer vendin tonë prej ditësh do të vijojë dhe këtë fillim jave, ku temperaturat sot kanë shënuar edhe -12 gradë.

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka takuar rektorët e universiteteve publike për disa çështje, por kryesisht mësimin online.

Në ambientet e Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Durrës është zhvilluar paraditen e sotme një takim mes kreut të kësaj dhome Alban Isteri

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2343 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 29

Kreu i Emergjencave Civile Haki Çako, në një lidhje me “News 24”, deklaroi se temperaturat së fundmi kanë qenë të ulëta në vend, duke sht

Në fillimin e javës së dytë të vaksinimit anticovid, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka ndjekur nga afër procesin në Air Alb

Prifti i Kishës Ortodokse në Lezhë, Koço Kapedani është dhunuar nga punonjësi i një firme private.

Një kasetë elektrike ka marrë flakë pranë një biznesi në bulevardin "Dyrrah".

Moti i ftohtë që ka përfshirë vendin ka bërë që edhe në qytetin e Durrësit të ketë ngrica.