Parashikimi/ Durrësi rrezikohet sërish nga shirat e dendur mëngjesin e së premtes

Postuar: 22/03/2018 - 20:03

   Moti i keq që ka përfshirë vendin ka krijuar problematika të theksuara sidomos në zonat verilindore, që sot u zbardhën nga dëbora.

Ndërkohë, orët e mbrëmjes së të enjtes po shoqërohen me reshje shiu dhe erë të fortë në ultësirën perëndimore. Pasdite, në zonën e Lezhës një trajler me targa maqedonase u përmbys në rrugë si pasojë e erës së fortë.

Sinoptikania Tanja Porja e Meteoalb paralajmëroi se bregdeti shqiptar do të goditet nga cikloni me erëra shumë të forta, me shpejtësi 70-80 km/orë.

Ndërkohë në Durrës, fuqia e erës pritet të rritet së tepërmi në orët e mbrëmjes, nga 22.00 deri afër mesnatës së sotme.

Ndërsa gjatë orëve të para të së premtes dhe deri rreth orës 11.00, Durrësi pritet të përfshihet nga reshje të mëdha shiu.

Gjatë ditës së premte pritet të regjistrohen 17.9 mm shi, pak a shumë e njëjta sasi reshjesh që shkaktoi përmbytje masive në qytetin bregdetar ditën e hënë.

Orët më kritike parashikohen të jenë 04.00-11.00, gjatë të cilave pritet të regjistrohen rreth 14 mm shi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy shtetas amerikanë janë arrestuar në një operacion ndërkombëtar të autoriteteve shqiptare në bashkëpunim me DEA-n amerikane.

Pas largimit të Sokol Stojanit nga detyra e drejtorit të Inspektimit në Prokurorinë e Përgjithshme, mësohet se vendin e tij e ka zënë Adn

Djali i ish-deputetit socialist, Durim Hushi, që u nda nga jeta gjashtë ditë më parë, në moshën 65-vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë n

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu merr pjesë në takimin e Drejtorëve të Policive Evropiane që zhvillohet në qendrë

Rrëzimi i disa pemëve gjatë natës së djeshme ka bllokuar aksin  “Ura e Leklit” në Përmet.

Moti i përkeqësuar dhe era e fortë kanë pezulluar lundrimin detar prej dy ditësh në Vlorë.

Autoritetet greke kanë sekuestruar më shumë se 4,5 tonë domate me prejardhje nga Italia dhe Shqipëria.

Gazeta suedeze “Expressen.se” i konsideron ishujt e Ksamilit, ndër 15 ishujt më të mrekullueshëm në botë.

Shpallja e emergjencës mjedisore në territorin e bashkisë së Durrësit, ku hidhen mbetjet urbane të pandara e të patrajtuara, përfshirë mb

Një nismë e përbashkët e Gjermanisë dhe Francës, në kuadër të Procesit të Berlinit, synon të mbështesë gjashtë vendet e rajonit, që deri