Rëndohet bilanci në Durrës, 188 banesa dhe 9 pallate të krisura: Sako: Po verifikojmë të gjitha dëmet (FOTO)

22/09/2019 - 09:21

Çadra te stadiumi dhe qendër e hapur tek Kovaleshenca në Durrës për të pritur banorët banesat e të cilëve janë të dëmtuara.

Kryebashkiakja Valbona Sako bën të ditur për DurrësLajm se rreth 40 persona kanë kaluar natën tek çadrat e ngritura tek "Niko Dova" ndërkohë që në mëngjes ato janë larguar drejt shtëpive të tyre.

Në total, deri më tani rezultojnë 188 banesa të plasaritura dhe 9 pallate të krisura në Durrës dhe rrethina dhe dy shkolla “Qemal Mici” dhe “14 nëntori” që kanë plasaritje.

Kryebashkiakja Sako bën të ditur se shkollat kanë pësuar vetëm dëme të vogla, në to është duke u bërë pastrimi i ambienteve përreth dhe të hënën në mëngjes do të jenë gati për të pritur nxënësit.

Sipas Sakos, nga të dhënat e deritanishme në Durrës nuk ka banesa të pabanueshme.

Në Durrës janë ngritur dhe po funksionojnë pranë çdo njësie administrative grupet e konstatimit dhe verifikimit të dëmeve, të cilët janë duke pritur raportimet e qytetarëve dhe do të bëjnë më vonë konstatimet në terren për të verifikuar të gjitha banesat e dëmtuara.

Kryebashkiakja Valbona Sako bën të ditur se problematike situata është tek një pallat 12-katësh në lagjen nr.8 në Durrës, pranë drejtorisë së policisë, i cili ka një çarje në kolonë. Sipas saj, dëmtimi ka qenë i hershëm, pasi ka ardhur nga ndërhyrja e bërë nga një banor i pallatit dhe situata është përkeqësuar edhe më shumë pas lëkundjeve sizmike të forta. Pallati është ndërtuar në vitin 2004.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qarku i Durrësit është qarku i tretë më i madh në Shqipëri pas Tiranës dhe Fierit ku jeton 10,1 % e popullsisë.

Disa ditë më parë në vizitën tek familja Lala, një ndër të prekurat më rëndë prej tërmetit, kryeministri Rama iu hakërrye kryebashkiakut

Presidenti francez, Emmanuel Macron, tha të mërkurën, pas takimit të NATO-s në Londër: “Ne kemi nevojë për një konferencë solidariteti pë

Kompania “Ventouris Ferries” vjen me një ofertë mjaft të favorshme për udhëtarët për periudhën 15 korrik-3 shtator 2020.

Më 5 dhjetor 2019, komanda e Forcës Detare në Plepa njoftoi se në kuadër të emergjencës civile të shkaktuar pas tërmetit, në Shqipëri mbë

Kryeministri Edi Rama ishte sërish në Durrës mbrëmjen e sotme duke inspektuar disa nga objektet ku janë realizuar shembjet dhe po tërhiqe

Zv/ministrja Rovena Voda ka dalë mbrëmjen e sotme me një tjetër deklaratë për shtyp, për dëmet e shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Forcat xheniere të FA në bashkëpunim me IKMT kanë vijuar edhe këtë të enjte punën për shembjen e ndërtesave të shkatërruara nga tërmeti t

Kryeministri Edi Rama ka pritur ditën e sotme në zyrën e tij inxhinieren e njohur Luljeta Bozo, teksa i ka kërkuar që të bëhet pjesë e ek

Dëmet e tërmetit të 26 nëntorit shkatërruan me mijëra banesa në vendin tonë.