Sako takohet me Vasak, surprizon mënyra sesi udhëtoi drejt Durrësit diplomatja franceze (FOTO)

19/09/2019 - 17:54

Kryetarja e Bashkisë së Durrësit Valbona Sako ka zhvilluar një takim me ambasadoren franceze në Shqipëri Christina Vasak.  Ambasadorja franceze Vasak shoqërohej në këtë takim nga përfaqësues të Agjencisë Franceze për Zhvillim (AFD) me fokus lëvizshmërinë. Diplomatja Vasak dhe zyrtarët që e shoqëronin kanë udhëtuar  me tren nga Kashari në Durrës. Vasak deklaroi se kishte zgjedhur këtë mënyrë udhëtimi për të parë nga afër situatën e transportit në qytetin tonë. 

Gjithashtu Vasak shprehu interesin e palës franceze për të kryer investime të rëndësishme në këtë sektor në mënyrë që të fillojë rimëkëmbja e transportit publik si dhe atij hekurudhor. Po kështu ajo deklaroi se Durrësi është një qytet mjaft i rëndësishëm që ka ngjallur interesim të kompanive franceze sidomos në fushën e turizmit dhe transporteve. Kryebashkiakja Sako i ka shprehur vlerësimin ambasadores Vasak për kontributin që jep shteti francez në vendin tonë e veçanërisht në Durrës ne drejtime zhvillimore, artistike dhe shoqërore. 

Sako ka  garantuar mbështetjen dhe bashkëpunimin e Bashkisë së Durrësit për të ndërmarrë hapa konkretë në nxitjen e biznesit francez për të investuar sa më shumë në qytetin bregdetar. Në këtë takim kanë marrë pjesë edhe prefekti i Durrësit Roland Nasto, drejtori i Ujësjellësit Spartak Kovaçi dhe drejtori i ndërmarrjes Rruga Aljon Hysko. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ambasada amerikane në Tiranë vazhdimisht nxjerr informacione në lidhje për lotarinë.

Forca të shumta policie kanë rrethuar disa nga banesat që do të prishen nga Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit në Shkozë.

Masat ajrore të qëndrueshme që kanë përfshirë vendin tonë kanë bërë që moti të vijojë më kthjellimet në të gjithë territorin shqiptar gja

Shteti i Serbisë vazhdon t'i ketë  borxhe të  mëdha shtetit të  Kosovës.

Teksa mbrëmjen e së mërkurës vulosi përfundimisht JO-në për fillimin e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, presidentit fr

Pas gjestit të ambasadorit të OSBE-së në Tiranë, Berndt Borchardt, i cili pak ditë më parë u tregoi gishtin e mesit banorëve të “Astrit”

Projekti me vlerë rreth 285 milionë lekë dhe i financuar nga qeveria dhe ministria e Financave synon t’i japë një pamje komplet ndryshe s

Jep dorëheqjen kreu i Urbanistikës në bashkinë e Durrësit.

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka reaguar për operacionin policor të zhvilluar sot në qytetin e Vlorës, ku u arrestua personi i arr