Si u zbulua droga në portin e Durrësit, një në pranga, tjetri në kërkim (VIDEO)

18/08/2019 - 09:24

Policia e Durrësit ka dhënë detaje të mëtejshme për sasinë e lëndës narkotike të kapur mbrëmjen e së shtunës në një kamion në portin më të madh në vend.

Policia ka arrestuar drejtuesin e mjetit, shtetasin M.P. 35 vjeç, banues në Tiranë dhe ka shpallur në kërkim shtetasin R.H. 52 vjeç, banues në Vlorë. 

DurrësLajm njoftoi mëmjen e së shtunës se policia kishte kapur në port 55.5 kg kanabis sattiva e fshehur në vende të ndryshme në kamion.

Njoftimi i policisë: 

Policia Kufitare parandalon dhe  godet një rast të  tentativës për trafikim të lëndëve narkotike në portin e Durrësit. Uniformat blu kanë sekuestruar 55.5 kilogramë kanabis, ndërsa kanë vënë në pranga një shtetas dhe shpllur në kërkim një tjetër.

Gjatë kontrollit të ushtruar në vijën e dytë në pikën e kontrollit të  kamionëve, në mjetin tip Scania, me drejtues shtetasin M.P., shërbimet e Policisë Kufitare duke përdorur edhe qenin antidrogë  konstatuan dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale 14 pako  me lëndë narkotike e dyshuar cannabis sativa me peshë 55.5 kilogramë  e fshehur në vende të ndryshme.

Policia bëri arrestimin në flagrancë të drejtuesit të mjetit,  M.P., 35 vjeç, banues në Tiranë.

Po në lidhje me këtë rast, Specialistët për Hetimin e Narkotikëve kanë shpallur në kërkim policor shtetasin   R.H., 52 vjeç, banues në Vlorë.

Sektori për Hetimin e Narkotikëve në DVP Durrës në bashkëpunim me Prokurorinë po vijojnë punën për zbardhjen e plotë të këtij rasti, evidentimin dhe kapjen e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale.

Materialet hetimore i kaluan  Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës për veprime të mëtejshme për veprën penale "Trafikimi i narkotikëve" e kryer në bashkëpunim.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shkolla “Udha e Shkronjave” ka anuluar vendimin e saj për pezullimin e mësimit pasi Ministria e Arsimit njoftoi se do t’i hiqte licencën.

OSHEE Durrës njofton se në kuadër të investimeve që do të kryhen në rrjetin 110KW Rrashbull-Sallmone (Sukth) do të ndërpritet energjia el

Prokuroria e Posaçme ka vendosur t’i heqë masën e sekuestros së banesës 1 katëshe të Aldo Manishtës nga Shkodra i shpallur në kërkim në l

Kandidatë të shumtë, rreth 60,  do t’i nënshtrohen mesditën e së martës intervistës së strukturuar me gojë në ambientet e Këshillit Bashk

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka mbledhur sot pasdite sërish Task-Forcën e ekspertëve dhe drejtuesve të institucioneve shë

Ditën e enjte, në orën 17.00, do të zhvillohet mbledhja e Këshillit Bashkiak Durrës. Në rendin e ditës janë parashikuar 4 pika. 

Kontrollorët e trafikut ajror në Itali do të zhvillojnë një grevë 24 orëshe të martën, e si pasojë priten anulime apo vonesa të fluturime

Janë kthyer nga Italia dy të mbijetuar nga tërmeti i 26 nëntorit.

Këtë të hënë, Presidenti Ilir Meta kallëzoi penalisht në Prokurorinë e Posaçme Anti-Korrupsion tre zyrtarë të Ministrisë së Drejtësisë pë

Prej shtatorit të 2017-ës, pajisja e tahografit ka dalë jashtë funksioni në Drejtorinë e Shërbimt të Transportit Rrugor në Durrës, aty ku