"Sikur të funksiononte e drejta e patentës..." Sillosët në portin e Durrësit të ndërtuar nga ing. Shpëtim Prodani ende në punë

07/08/2020 - 20:16

Specialisti civil pranë Forcës Detare në Plepa, Shefqet Kërcelli, përmes një postimi në Facebook, ka hedhur dritë mbi historinë 40-vjeçare të sillosëve të grurit në portin e Durrësit.

Projektimi dhe zbatimi i projektit për ndërtimin e tyre u realizua nga inxhinieri Shpëtim Prodani dhe kolegë të tij në vitet e sistemit të kaluar. Edhe sot pas 40 vitesh, sillosët janë ende në punë, janë ende të fortë dhe mjaft funksionalë. Vazhdojnë përdoren për atë që u projektuan.

Specialisti Kërcelli në postimin e tij vë theksin në faktin se nëse dhe në vendin tonë do të ekzistonte ashtu si edhe në vendet e zhvilluara “e drejta e patentës, e drejta e shpikjes, e drejta e pronës vetiake, sot do shihnim të pasur… atyre që i takonte realisht… me mund e djersë…”

Postiimin e tij Kërcelli e mbyll me fjalinë “Tek ndodhi mbrapsht kjo punë…” si për të treguar se si shumë gjëra në vendin tonë edhe frytet e punës dhe përkushtimit të dikujt apo disave i gëzojnë të tjerë!!!

Postimi i plotë:

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Bashkimi Evropian ka financuar 35,5 milionë euro për rindërtimin e hekurudhës Tiranë-Durrës.

Mbledhja e përbashkët mes qeverise se Shqipërise dhe Kosovës do të mbahet në Tiranë.

Bashkia e Shijakut është ndër të parat që vlerëson transparencën e punës së saj në raport me qytetarët. Për këtë ajo vë në dispozicion të

Tre javë pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit – kur Durrësi ishte ende një qytet ‘fantazmë’, kryeministri Edi Rama firmosi në emër t

Oficeri Hekuran Bregu është komanduar ditën e sotme në krye të Operacionit Forca e Ligjit.

Tarifa më të ulta për shërbimin funeral në Njësitë Administrative të bashkisë Durrës (ish-komunat).

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Infektimi i 5 mësuesve të gjimnazit “Sami Frashëri” në Përmet me Covid-19 ka çuar në mbylljen e shkollës.

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka reaguar reaguar pas infektimit me koronavirus të shefes së Departamentit të Epidemiologjisë

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj shoqëruar nga zv.drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Albert Dervishaj dhe Drejtori i Akademisë së Si