Viti i ri akademik në UAMD, 2500 studentë të rinj të regjistruar deri tani (VIDEO)

16/10/2017 - 15:50

2500 studentë janë ulur për herë të parë në auditore, ndërsa deri në mbyllje të rregjistrimeve në 24 tetor janë edhe 400 kuota të lira. Kseanela Sotirofski, rektorja e Univeristetit të Durrësit “Aleksandër Moisiu” në nisje të këtij viti akademik tha se objektivi i  Universitetit dhe stafit është “ më shumë cilësi e më shumë dije!”

Në ditën e parë të nisjes së vitit të ri akademik, nuk kishte si të mungonte urimi nga rektorja e Sotirofski për rreth 18 mijë studentët që ka ky Universitet në të dy ciklet e studimit.

87% është plotësuar numri i kuotave të përcaktuara nga UAMD dhe kjo konsiderohet shifër e suksesshme për këtë institucion i cili ka hedhur bazat prej vitesh.  

Për herë të parë Universiteti i Durrësit i hapi dyert për studentët në vitin akademik 2006-2007 ku në auditoret e tij filluan studimet universitare rreth një mijë studentë nga i gjithë vendi. Me hapjen e Universitetit “Aleksandër Moisiu”, qeveria shqiptare nuk kishte për qëllim hapjen e një institucioni të ri në vend, por hapjen e një institucioni ndryshe, i cili do të sillte eksperiencat më të mira akademike perëndimore. 

Falë punës së përkushtuar me një mision të qartë të stafit të tij, ky institucion u rrit në vazhdimsi në infrastrukturë, në programe studimi, por mbi të gjitha solli një filozofi të re pune, bazuar në eksperiencat më të mira ndërkombëtare.  Sotirofski përmendi faktin se sot ky institucion i rëndësishëm  I dijes dhe kulturës ka tashmë mbi 18.000 studentë.

Ndjekim mesazhin e rektores:

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-zëvendësministri i Arsimit, Taulant Muka ka publikuar sot, rastin e një të riu, i cili ndonëse kishte mbaruar studimet për Menaxhim A

I ftuar në ‘Top Talk’, me shaka profesor Edmond Tupja ka treguar se procedimin penal ndaj tij e ka marrë vesh nga miqtë dhe se i është zh

Protestuesit kanë bllokuar pasditen e së mërkurës rrugën Lushnje-Rrogozhinë.

Një ditë pas deklaratës së ministrit të Infrastrukturës dhe Energjitikës, Damian Gjiknuri se do t’i drejtohej Prokurorisë pas skandalit t

Vera Camaj, mbesa e shkrimtarit Martin Camajt, është bërë sot pjesë e protestës së studentëve që ndodhen para Kryeministrisë.

Senati Akamdemik i Universitetit të Tiranës ka përgënjeshtruar kryeministrin Edi Rama në lidhje me pikën 4 të nenit 288 për vendosjen e t

Studentët janë në ditën e 8-të protestës, ku kërkojnë me ngulm jo vetëm plotësimin e kërkesave të tyre, por edhe ndërtimin e një Shqipëri

Puna për hapjen e kantierit ku do të zbatohet projekti për zgjerimin e Unazës së Madhe në segmentin nga Pallati me Shigjeta deri te Dogan

Dy nga studentët e proceduar penalisht nga policia nga 25 persona në total, kanë dalë sërish në protestë gjatë ditës së sotme dhe thonë s

Profesori i njohur, Edmond Tupja ka reaguar pas vendimit të Policisë së Shtetit për ta shpallur atë si person që do të procedohet penalis