Vullnetarët e shoqatës “Ishmi” në mbështetje të bashkëfshatarëve të dëmtuar nga tërmeti

19/02/2020 - 14:55

Një grup vullnetarësh të shoqatës "Ishmi", në bashkëpunim me misionarët e Kishës Ungjillore, ditët e fundit kanë instaluar në fshatrat Gjuricaj dhe Kapidanaj, në veri të Durrësit, tre kontejnerë që do të shërbejnë si banesa për tre familje në nevojë.

Kryetari i kësaj shoqate, Isuf Shehu tha se ata po punojnë së bashku me donatorët e huaj për të shpërndarë ndihma në veshmbathje dhe ushqime për familjet që mbetën të patreha nga tërmeti i 26 nëntorit të vitit të kaluar.

Afro 270 familje në 9 fshatrat e njësisë administrative Ishëm nën kujdesin e bashkisë Durrës janë vendosur në çadra, shumica e të cilave janë ngritur në oborret e banesave. Ndërkaq, vullnetarët po kujdesen për ta lehtësuar situatën e tyre, duke dërguar krevatë, ngrohës, dyshekë dhe batanije.

"Megjithëse ka drejtim kulturor, anëtarët shoqatës “Ishmi” po kontribuojnë në mbështetje të bashkëfshatarëve të tyre në nevojë" – tha Isuf Shehu.

G.K.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dhjetëra banorë të komunitetit rom që banojnë në zonën e Nishtullës, janë ndër shtresat më të varfra në Durrës dhe që nuk kanë asnjë mund

“Liria e shtypit nuk duhet të minohet nga masat kundër dezinformimit në lidhje me COVID-19”.

Ministria e Shëndetësisë informon se, në spitalin Infektiv ka ndërruar jetë një pacient 75-vjeçar.

Arrestohet drejtori i ‘Burgut 313’, Eduard Struga, raporton "BalkanWeb".

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton shtetasit shqiptarë në Poloni se për shkak të situatës aktuale me Covid-19, autoritetet

Nga 27 rastet e reja me koronavirus në vend, 12 prej tyre janë nga Shkodra, duke e bërë kryeqendrën e Veriut të tretën pas Tiranës e Durr

Duke filluar nga nesër në orën 13:00 deri të hënën në orën 5:00, gjithçka do të jetë e mbyllur, dhe asnjë kalimtar nuk do të lejohet të d

Bashkimi Europian përmes zyrës së Kombeve të Bashkuara në Shqipëri ka akorduar 4 milionë euro në fushën e shëndetësisë në luftën kundër C

Policia e Shtetit vijon aplikimin e gjobave për të gjithë ata qytetarë që nuk zbatojnë rregullat kufizuese të vendosura nga shtetit për p