Zhvillohet ceremonia e përcjelljes së kontigjentit të 5-të në operacionin “Sea Guardian”

Postuar: 18/07/2017 - 12:31

U zhvillua sot në Komandën e Forcës Detare Plepa, ceremonia e përcjelljes së kontingjentit të pestë në operacionin e NATO-s, “Sea Guardian”. Në këtë ceremoni morën pjesë Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koci, Zv.Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, Gjeneral brigade Dedë Prenga, Prefekti i Durrësit, zoti Emiljano Jani, Komandantët e Forcave dhe Komandave ushtarake të Forcave të Armatosura, Drejtorë të Drejtorive në Shtabin e Përgjithshëm, Drejtori i Qendrës Ndërinstitucionale Operacionale Detare, kuadro dhe detarë të Shtabit e reparteve të Forcës Detare, si dhe familjarë të ekuipazhit të anijes “Oriku”, pjesëtarë të operacionit.

Ceremonia u hap nga Zv.Komandanti i Forcës Detare, Kapiten i Rangut të I-rë Subi Zenelaj, i cili fillimisht i uroi ekuipazhit të “Orikut”, pjesë e kontigjentit të 5-të, mision sa më të mbarë. Në vijim Kapiten Zenelaj theksoi se, “ndjehem krenar për faktin se, katër kontigjentet e para paraardhëse realizuan me sukses misionin e ngarkuar. Me profesionalizmin dhe përkushtimin e spikatur, ekuipazhet tona treguan se janë të barabartë krah aleatëve, në realizimin e misionit të vëzhgimit, monitorimit dhe raportimit të trafikut të emigrantëve në zonën e përgjegjsisë, sipas detyrës së vënë nga Komanda Detare e NATO-s”, theksoi Zv.Komandanti i Forcës Detare.

Më pas, Zv.ministri Koci vlerësoi kontributin e vendit tonë në këtë operacion specifik nëpërmjet pjesëmarrjes së Forcës Detare si dhe arritjen e standardeve të kërkuara në këtë fushë duke u shprehur se, “Pjesëmarrja në operacionin e Detin Egje është një përvojë e vyer që do t'i shërbejë më së miri rritjes së kapaciteteve operacionale, ndërveprimit me NATO-n dhe profesionalizmit të Forcës Detare”.    

Ceremonia vijoi me dorëzimin e Flamurit Kombëtar nga Zv.ministri i Mbrojtjes komandantit të  kontingjentit të 5-të, Kapiten i Rangut të III-të Ilir Cobo, i cili do të drejtojë kontingjentin për dy muajt në vazhdim dhe përfundoi me një foto të përbashkët me ekuipazhin e anijes.

Ky kontingjent zëvendëson kontigjentin që u dislokua në Detin Egje në muajin qershor të këtij viti, si pjesë e operacionit “Sea Guardian” të NATO-s, në kuadër të përpjekjeve ndërkombëtare për të ndaluar trafikimin ilegal dhe emigricionin në këtë rajon.

Grupi Detar SNMG2, pjesë e të cilit është edhe anija jonë, përbëhet nga anije gjermane, holandeze, britanike, greke dhe turke.

Nga Shefqet Kërcelli

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Drejtori i Parandalimit dhe Pastrimit të Parave, Arlind Gjokutaj, e ka justifikuar tërheqjen e miliarda lekëve nga bankat gjatë fushatës

Ditët e fundit politika shqiptare është përfshirë nga një debat për rikthimin e vizave nga Hollanda, pas një artikulli të publikuar nga g

Një video e publikuar nga Policia e Shtetit tregon se në aeroportin e Rinasit kanë ardhur mijëra turistë dhe vizitorë nga vende të ndrysh

“Vihet re një neglizhencë në evidentimin, hetimin dhe goditjen e fenomenit të veprave penale që cenojnë regjimin juridik të tokës të

Me anë të një statusi në “Facebook”, gazetari Vincent Triest, bën të ditur se Parlamenti Holandez po ndërmerr hapa për pezullim

Një video e postuar në rrjetet sociale tregon se si një kamion i tonazhit të rëndë bën gara në autostradën Tiranë-Durrës me një

Inspektorati Kombёtar i Mbrojtjes sё Territorit ka ndërmarrë njё aksion në Gjirin e Lalzit për prishjen e objekteve tё ndërtuar

Poliklinika e specialiteteve të ndryshme në qytetin e Durrësit frekuentohet nga një numër i lartë qytetarësh të cilët kanë nevo

Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 5 vatra zjarri në disa qarqe të  vendit.

Raporti i plotë i organeve të sigurisë së Mbretërisë së Hollandës, është publikuar sot dhe në të përfshihen edhe një sërë shkaqesh të tje