Zjarr i madh në zonën e Kallmit në Durrës (VIDEO+FOTO)

15/09/2020 - 08:31

Një zjarr i madh ka rënë gjatë natës në zonën e Kallmit, ndërsa punonjësit e zjarrfikëseve vazhdojnë ende betejën për shuarjen e flakëve.

Burime nga MZSH thanë për “DurrësLajm” se janë djegur rreth 100 ha pisha dhe shkurre.

Situata e rëndë vazhdon prej orës 01:30 të natës e deri mëngjesin e sotëm, duke vijuar puna për fikjen e zjarrit, i cili është i përhapur në disa vatra.

Janë angazhuar 3 automjete të drejtorisë MZSH, 2 automjete të Portit dhe 1 automjet i Shijakut, me mbi 20 forca zjarrfikëse dhe disa vullnetarë.

Për shkak të vështirësisë që paraqet terreni dhe erës që pengon në shuarjen e flakëve, në ndihmë të forcave zjarrfikëse janë bashkuar edhe trupa të Marinës si dhe punonjës komunalë nga bashkia Durrës. 

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas MeteoAlb, vranësirat e dendura do të sjellin reshje shiu në vendin tonë që në orët para të ditës në zonat veriperëndimore si fillim

Nisur nga përkeqësimi i kushteve atmosferike mbi vendin tonë, Drejtoria e Përgjithshme Detare apelon mbrëmjen e sotme për Kujdes

Dy tragetet e parashikuara të udhëtonin drejt portit të Barit mbrëmjen e sotme e kanë shtyrë nisjen për mëngjesin e së shtunës.

Kompania ‘Durrës Container Terminal’ Sha dhe investitorë të tjerë në koncesionin e përpunimit të kontejnerëve në portin e Durrësit, kanë

Policia e Tiranës ka shoqëruar këtë pasdite një grup besimtarësh myslimanë, pasi kishte informacione se do të protestonin para Kryeminist

Sipas sizmiologëve, lëkundjet sizmike të ditëve të fundit nuk duhet të jenë motiv për frikë apo panik në rradhët e qytetarëve.

Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile u ka dërguar shkresë zyrtare 5 prefekturave pasi në veri-perëndim dhe në jug të vendit priten stuhi

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

61-vjeçari Gëzim Dervishi, pronari i çerdhes private "Kënaqësia" në Durrës i proceduar penalisht nga policia për dhunimin e të miturës 2-

Nga 22 deri më 25 shtator 2020, Prezenca e OSBE-së në Shqipëri organizoi një kurs për hetimin e drogës, për 15 oficerë policie nga strukt