Zvarritet nisja e punimeve në sheshin “Drejtësia”, Dako sqaron arsyet (VIDEO)

21/01/2018 - 10:15

Ashtu sikundër investimi te sheshi ku po ndërtohet “Veliera” në qendër të Durrësit, edhe   sheshi te Mauzoleumi i Dëshmorëve është peng i vendimmarrjes së Ministrisë së Kulturës dhe Komitetit Kombëtar të Arkeologjisë.

Faza e parë e sheshit te Mauzoleumi ku është parashikuar edhe ndërtimi i godinave të Gjykatës dhe Prokurorisë, duhet të kishte përfunduar, por specialistët e KKA-së nuk kanë dhënë akoma “vulën” e nisjes së punimeve, pasi para çdo investimi në zonën arkeologjike A dhe B, duhet të merret mendimi i ekspertëve të arkeologjisë.

Kështu tha kreu i bashksië ë Durrësit i pyetur nga “DurrësLajm”, në lidhje me zvarritjet që po has ky investim. Projekti për rivitalizimin e këtij sheshi, parashikon që në të dy krahët e Mauzoleumit të Dëshmorëve të ndërtohen dy godina simbol për qyetin, Gjykata dhe Prokuroria në fazën e tretë të punimeve. Godinat janë parashikuar të ndërtohen aty ku gjenden lulishtet në të dy krahët e rrugës që ngjitesh për te Mauzoleumi i Dëshmorëve.

Bashkia ka tenderuar projektin me vlerë 1 miliard lekë, që janë akorduar nga të ardhurat e bashkisë për vitin 2017, dhe firma fituese është shpallur sipas burimeve nga bashkia Durrës. Në bazë të projektit për zonën para sheshit “Pranvera” dhe godinës së Postë- Telekomit, është parashikuar që të hiqen prej andej stacionet e autobusëve të Porto- Romanos dhe Plepave. Segmenti rrugor nga “Pranvera” deri te kryqëzimi me bulevardin “Dyrrah” të kthehet në pedonale për këmbësorët, ndërsa para sheshit të Albtelekomit është parashikuar   të ndërtohet një parking  për rreth 600 makina. Kthimi i rrugëve në pedonale kufizon edhe lëvizjen e qytetarëve me makina në qendër të qytetit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas MeteoAlb, orët e paradites së kësaj të marte do dominohen nga kthjellime dhe vranësira të shpeshta në bregdet dhe zonat e ulëta, po

Në studion e emisionit “Opinion” gazetarja Klodiana Lala ka lexuar një fragment nga dosja në ngarkim të personave të bandës së Avdylajve.

Ambasada Amerikane në Tiranë u ka dhënë një këshillë të gjithë atyre që kanë aplikuar për Lotarinë.

Me ftesë të kreut të shtetit austriak, Alexander Van der Bellen, Presidenti i Republikës, Ilir Meta u nis këtë të hënë për një vizitë sht

Policia e Shtetit ka publikuar sot listën me fituesit e fazës së parë për “Patrullë e Përgjithshme” që do të kalojnë në testin fizik.

Në zonën e ish-Kënetës apo "Durrësin e Ri", është ngritur një zyrë e Policisë së Shtetit, për t’i ardhur në ndihmë banorëve të njësisë ad

Drejtori i Patentave, Arben Isaraj, ka dhënë dorëheqjen pas arrestimit të vëllait të tij për trafik narkotikësh.

Të gjithë ata që nuk i kanë plotësuar vitet e punës me kontribute për të përfituar pension, tashmë kanë një zgjidhje.