Një hap më shumë dhe vjen finalja e Kupës së Italisë, edhe në një sezon që i ka mashtruar tifozët të mendojnë se mund të jetë magjike vetëm duke arritur një vend në Champions League.

Juventusi i Max Allegrit luan ndeshjen e dytë të gjysmëfinales në shtëpi kundër Lazios me forcën e një fitoreje 2-0 në ndeshjen e parë:

“Ne do të duhet të luajmë një ndeshje të fortë dhe të motivuar kundër një ekipi agresiv. Do të futemi në fushë për të fituar, për të arritur një nga synimet e sezonit. Në këtë moment, megjithatë, duhet të mbetemi të fokusuar në objektivat që duhen arritur, nuk duhet të mendojmë për të ardhmen. Është muaji i fundit për të luajtur dhe është momenti më i rëndësishëm dhe më i vështirë”, tha Allegri.

Sfida vlen një pjesë të mirë të sezonit dhe Max është i vetëdijshëm:

“Këto janë ndeshje që të rrisin dhe të bëjnë lojtar të Juventusit, sepse presioni rritet dhe nuk mund të gabosh. Skuadra është e motivuar, do të duhet të bëjmë një përpjekje të madhe për të arritur këtë objektiv. Nuk duhet të mendojmë se jemi tashmë të kualifikuar, por të punojmë si ekip gjatë gjithë ndeshjes si në fushë ashtu edhe në pankinë”, vazhdoi Max.

I pyetur për argumentin se Juventusi ka nevojë për një trajner futbolli më shumë se një menaxher si Allegri, trajneri tha: “Unë nuk mendoj asgjë, klubi ka të drejtë të bëjë dhe të mendojë çfarë të dojë. Në këtë moment gjëja më e rëndësishme për ne është të arrijmë objektivat tona sepse kemi punuar për këtë. Unë bëj punën që më pëlqen, atëherë kompania do të vlerësojë atë që i nevojitet”.