Antonio Conte thuhet se do të marrë drejtimin e AC Milan sezonin e ardhshëm në një lëvizje që do ta bënte atë të largonte trajnerin Stefano Pioli.

Conte, i cili dikur drejtonte rivalët e Milanit, Interin ka mbetur i papunë që kur u shkarkua nga Tottenham vitin e kaluar pas një sulmi brutal kundër lojtarëve të tij.

Kontrata e Piolit zgjat deri në qershor 2025, por ai është kritikuar nga drejtuesit, me kuqezinjtë që janë të tretët në Serie A dhe të shkëputur nga gara për titull.

Milani është i gatshëm t’i ofrojë Contes kthimi në menaxhim sipas Telelombardia, një televizion rajonal.

Raporti pretendon se Conte ka biseduar me Zlatan Ibrahimovic, këshilltar i lartë i AC Milan.

Emri i tij ka bërë xhiron në Itali kohët e fundit, me raporte të tjera që pretendojnë se ai ka pasur disa takime me titullarët e Napolit.

Conte më parë udhëhoqi Interin midis 2019 dhe 2021, duke i drejtuar ata drejt titullit në sezonin e tij të fundit, dhe gjithashtu ishte shumë i suksesshëm në Serie A me Juventusin.

Ndërsa marrja e përgjegjësive të ish-armiqve tuaj do të shihej si një lëvizje bombë në Angli, ajo ka shumë precedent në futbollin italian dhe gati duket normale – Pioli i ka drejtuar të dy klubet e San Siros, siç bëri mes të tjerëve legjendari Giovanni Trapattoni.