Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken është larguar nga Presidenca pas 15 minutash takim me Kreun e Shtetit, Bajram Begaj.

Pas takimit me Begaj, Blinken do të takohet me rreth 100 të rinj që janë përfitues të programeve amerikane në fushën e kulturës.

Më pas në agjendë është parashikuar takimi me kryeministrin Edi Rama, ku pas nënshkrimit të marrëveshjeve, pritet që të mbajnë edhe një konferencë të përbashkët në 18:10.

Krahas takimeve me Presidentin Begaj dhe Kryeministrin Rama, Antorny Bllinken do të takohet dhe me krerët e sistemit të drejtësisë.