Autoritetet gjermane, daneze dhe holandeze thonë se kanë penguar një sulm të madh të planifikuar ndaj institucioneve hebraike, raporton BBC.

Tre persona u arrestuan në Gjermani, tre në Danimarkë dhe një në Holandë të enjten, sipas autoriteteve.

Kryeministrja daneze Mette Frederiksen tha se kërcënimi ishte “aq serioz sa bëhet”.

Prokurorët gjermanë thanë se katër të dyshuar ishin anëtarë të Hamasit.

Tre anëtarë të Hamasit, i cili drejton Gazën, por është një grup terrorist i ndaluar në të gjithë Evropën, u arrestuan në Berlin dhe një në Holandë, thanë ata në një deklaratë.

Të dyshuarit kishin planifikuar të sulmonin vendet hebraike në Evropë, shtuan ata.

Një shtetas holandez 57-vjeçar u arrestua në Roterdam si pjesë e hetimit gjerman dhe raportet holandeze thanë se ai ishte gjithashtu i dyshuar në hetimin danez.

Të tre të mbajtur në Berlin thuhet se ishin egjiptianë, holandezë dhe libanezë.

Tre të dyshuar të tjerë të arrestuar në Danimarkë do të akuzohen për vepra terroriste.

Zyra e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu shkroi në një deklaratë në X (ish-Twitter) se të arrestuarit “po vepronin në emër të Hamasit”. Ndërsa prokurorët federalë në Gjermani e lidhën komplotin me Hamasin, autoritetet daneze nuk kanë konfirmuar asnjë lidhje me grupin.

Ministri danez i Drejtësisë Peter Hummelgaard tha se komploti i supozuar “konfirmon në mënyrë tragjike se hebrenjtë danezë janë nën kërcënim”.

Të arrestuarit në Danimarkë ishin planifikuar të paraqiteshin në seancat gjyqësore të mbyllura të enjten.

Hetimi ka zbuluar një rrjet transnacional njerëzish që përgatitnin një sulm, me lidhje me bandat kriminale.

Shefja e inteligjencës daneze Anja Dalgaard-Nielsen tha se kërcënimi terrorist ishte i lidhur me luftën Izrael-Gaza dhe djegien e Kuranit në Danimarkë dhe Suedinë fqinje.

Në fillim të këtij muaji, komisionerja e BE-së për Çështjet e Brendshme, Ylva Johansson paralajmëroi se Evropa u përball me një “rrezik të madh” sulmesh terroriste gjatë periudhës së Krishtlindjes.