Policia e Janinës në bashkëpunim me Policinë e Agrinit dhe Repartin e Stilidasit zbardhi vjedhjet e makinerive të projektit me vlerë të lartë të ndodhura që prej shtatorit të kaluar në rajone të ndryshme të vendit , pasi u zbulua se ato ishin puna e një organizate kriminale të përbërë nga dy çifte shqiptare. Paraditen e së premtes dy burrat u arrestuan në Janinë, ndërsa dy gratë janë në kërkim.

Autorët kanë vjedhur makineritë e ndërtimit që kanë gjetur në kantiere, i kanë ngarkuar në kamionë me rimorkio dhe i kanë transportuar në zona të tjera, ku i kanë fshehur me qëllim që ta nxjerrin në Shqipëri për ta shitur të plotë ose si pjesë këmbimi. Gjatë transportit, gratë kryesonin me dy makina për të paralajmëruar bashkëpunëtorët e tyre për çdo bllokim rrugësh.

Nga hetimet rezultoi se autorët ishin të përfshirë në të paktën pesë vjedhje dhe tentativa për vjedhje të makinerive të ndërtimit. E fundit, e cila synonte dy makineri të projektit me vlerë totale 245 mijë euro, ndodhi në orët e para të së martës së kaluar, kur autorët hynë në një kantier ndërtimi të kompanisë INTRAKAT në zonën e Achinos Stylidas, duke vjedhur një makineri masive e tipit Caterpillar 318E dhe tentoi të vidhte një ekskavator pa ia dalë mbanë, pasi u konstatua se ishte zhvendosur në një ullishte.

Më 23 nëntor, në zonën e Kardamitisë në Janinë u vodh një makineri me gjurmë dheu, me vlerë 100 mijë euro, e cila u gjet tre ditë më vonë e ngarkuar në një kamion në zonën e Paramithisë në Thesproti, afërsisht 60 kilometra larg vendit ku ndodhej. i vjedhur. Gjurmët e gishtërinjve dhe materiali gjenetik i gjetur në të kanë bërë që efektivët e Policisë së Janinës të identifikojnë autorët.

Më 18 tetor, banditë hynë në një kantier ndërtimi që hap rrugën Vonica-Lefkada në zonën Agios Nikolaos të Aitolakarnanisë dhe “zhveshën” një ekskavator me zvarritës, duke çmontuar të gjithë kabinën dhe motorin e tij me një vlerë totale 300 mijë euro.

Në kuadër të hetimeve u sekuestruan traktori dhe dy rimorkiot e përdorura në vjedhjet në Janinë dhe Fthiotidë, dy makina që shërbenin si fener, katër telefona celularë, një pajisje gjurmuese GPS, veshje, doreza pune dhe çelësa e mjete të ndryshme. Ndaj katër të huajve u ngrit një kallëzim penal për organizim kriminal dhe vjedhje të madhe dhe dy të arrestuarit u dërguan në Prokurorinë e Plimmeliodikit të Janinës.