Sulmuesi i Spartak Moskës, Quincy Promes është arrestuar në Dubai me kërkesë të Holandës, pasi u dënua muajin e kaluar me gjashtë vjet burg për trafik droge.

Prokurorët holandezë thanë të mërkurën se do të kërkojnë ekstradimin e ish-holandezit. Promes nuk mori pjesë në seancat gjyqësore për rastin e tij në Amsterdam dhe nuk pritej të kthehej më në Holandë.

Prokurorët thanë se Promes, i cili ka bërë 50 paraqitje për Holandën, u arrestua me një njoftim të kuq.

Kjo shërben si një kërkesë globale për agjencitë e zbatimit të ligjit për të gjetur dhe arrestuar përkohësisht një individ në pritje të ekstradimit.

Në deklaratë nga shërbimi i prokurorisë publike të Amsterdamit thuhet: “I arrestuari po qëndronte në Dubai mes luksit sipas raporteve të ndryshme të mediave. Megjithatë, ai është marrë në paraburgim falë përpjekjeve të autoriteteve në të dy vendet. Për momentin, nuk është e mundur të jepet informacion shtesë për të shmangur ndërprerjen e hetimeve në vazhdim”.

Në shkurt, Promes u dënua në mungesë të tij me gjashtë vjet burg nga një gjykatë holandeze për përfshirjen e tij në kontrabandën e 1,350 kg kokainë.

Ai u akuzua se ishte i përfshirë në kontrabandën e dy ngarkesave të kokainës në portin belg të Antwerp-it nëpërmjet anijes së kontejnerit Cap San Nicolas në janar 2020.