Bernardo Silva ishte futbollisti i parë që dështoi të shënonte nga penalltia për Manchester City-n në ndeshjen e kthimit kundër Real Madridit në Champions.

Pas tij gaboi Kovacic, por gjuajtja e mesfushorit portugez ishte më e diskutuar.

Ai gjuajti në mes, aty ku qëndroi edhe portieri Lunin dhe ishte e lehtë ta priste.

“Kisha dy opsione, një nga anët ose në mes, isha duke pritur. Doja të isha i dyti ose i treti në listë për të gjuajtur për të parë portierin. Ai lëvizi herët, prandaj mendova se gjuajtja në mes ishte ide e mirë. Në momentet e presionit, 99% e portierëve lëvizin”, shpjegoi Silva.