Mamaja e Beyonce-s ka kritikuar të gjithë ata komentues të cilët thanë se ylli i popit zbardhi lëkurën e saj për premierën e filmit “Rilindja”.

Këngëtarja krijoi një look bjonde platin dhe veshi një fustan ngjyrë argjendi në tapetin e kuq të shtunën. Disa e kritikuan Beyoncen në rrjetet sociale për ndryshimin e pamjes së saj dhe thanë se ajo dukej e bardhë.

Në një postim të gjatë në Instagram, Tina Knowles mbrojti vajzën e saj dhe tha se komentet ishin raciste.

Ajo tha gjithashtu se njerëzit që e akuzonin Beyoncen për zbardhjen e lëkurës së saj ishin “budallaqe”, “injorante” dhe “urrejtje ndaj vetvetes”.

“Ajo bën një film, të quajtur Rilindja, ku e gjithë tema është argjendi me flokë të argjendtë, një qilim argjendi dhe veshje të sugjeruara argjendi dhe ju thoni që ajo po përpiqet të jetë një grua e bardhë dhe po zbardh lëkurën?” shkruajti ajo.

Komentet e Tina u postuan së bashku me një video montazh të Beyoncé – duke përfshirë një foto nga premiera – mbi këngën e saj Brown Skin Girl. Beyoncé publikoi këngën në vitin 2019 si pjesë e kolonës zanore të filmit për The Lion King: The Gift. Ajo përkrah të zezën dhe përfshin vajzën e saj Blue Ivy duke kënduar tekste si “Brown skin girl/ Your skin just like perla/ The best in the world”.

69-vjeçarja tha gjithashtu se ishte “e sëmurë dhe e lodhur” nga njerëzit që sulmonin vajzën e saj. Ajo pranoi se Beyonce do të mërzitej me të për këtë postim, por tha se ishte “ngopur” me kritikat.