Kina mbyll përkohësisht kufijtë prej koronavirusit

26/03/2020 - 20:54

Ministria e Punëve të Jashtme të Kinës ka njoftuar se po ndalon përkohësisht hyrjen në vend të shumicës së të huajve, në përpjekje për të ndaluar rastet e reja të të prekurve nga koronavirusi. Ministria e Jashtme bëri të ditur se edhe shtetasit e huaj me leje qëndrimi do të ndalohen të hyjnë duke filluar nga e shtuna.

Të gjitha vizat tranzit do të pezullohen përkohësisht. Ministria bëri të ditur gjithashtu se do të përjashtohen nga kjo masë diplomatët dhe qytetarët e huaj që vijnë në Kinë për “aktivitete të domosdoshme ekonomike, tregtare, shkencore ose teknologjike ose për nevoja humanitare emergjente”, të cilët mund të aplikojnë për viza.

Në një deklaratë, Ministria e Jashtme tha gjithashtu se "pezullimi është një masë e përkohshme që Kina është e detyruar ta marrë për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi në vendet e tjera."

Përhapja e koronavirusit filloi në Wuhan. Për këtë shkak, Kina ka aprovuar procedura të rrepta shtetrrethimi dhe mbyllje të kufijve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Organizata Botërore e Shëndetësisë nuk ka rekomandime të qarta për vendet dhe rajonet lidhur me lehtësimin e masave ndaj pandemisë, por u

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 403 viktima në Belgjikë duke e çuar totalin e përgjithshëm në 2,035 persona të vdekur nga COVID-19.

743 persona kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit në Spanjë në 24 orët e fundit, raportoi Ministria e Shëndetësisë, një shifër në

Një burrë nga Illinois ka vrarë gruan e tij dhe më pas ka qëlluar veten, pasi dyshonte se bashkëshortja e tij ishte e infektuar me korona

Kryeministri britanik Boris Johnson kaloi natën e dytë në spitalin e St.Thomas në Londër teksa gjendja e tij u përkeqësua.

Kina nuk raportoi sot asnjë rast të vdekjes nga koronavirusi.

Presidenti Donald Trump ofroi ndihmë për shërimin e kryeministrit britanik Boris Johnson, i cili të hënën u dërgua në kujdes intensiv me

Ndërsa Austria dëshiron t’i zbusë gradualisht masat kundër epidemisë së koronës, qeveria gjermane do të vazhdojë kursin e kufizimeve –sep

Koronavirusi shënon 74 mijë viktima në gjithë botën teksa numri i të shëruarve ngelet gati 4-fish më i lartë 277 mijë.

Turqia ka raportuar se 75 persona kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit si pasoje e koronavirusit.