Koronavirusi/ BE aplikon klauzolën që çaktivizon Paktin e Stabilitetit

20/03/2020 - 22:39

Pas situatës së krijuar nga koronavirusi, Komisioni Europian aktivizoi për herë të parë klauzolën mbrojtëse të Paktit të Stabilitetit, që iu lejon qeverive të “pompojnë para në sistemin financiare” deri sa të jetë e nevojshme.

Lajmi i rëndësishëm u dha nga shefja e KE, Ursula Von Der Leyen përmes një videomesazhi.

“Koronavirusi ka shkaktuar një impakt dramatik në ekonomi, shumë sektorë janë goditur. Bllokimet e njerëzve janë të nevojshme, por ngadalësojnë aktivitetin ekonomik. Javën e kaluar shpjegova se do të bëjmë çështë e mundur për të mbështetur ekonominë dhe qytetarët dhe do ta mbajmë fjalën e dhënë. Ndihmat nga shteti janë më fleksibël dhe qeveritë tuaja mund të japin paratë e nevojshme për ristorante, dyqanet dhe biznesin e vogël”, deklaroi Von der Leyen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kombet e Bashkuara kanë njoftuar se është shtyrë konferenca për rishikimin e Traktatit për Mospërhapjen e Armëve bërthamore, për shkak të

Kryeministri francez, Edouard Philippe paralajmëroi sot se 15 ditët e para të prillit do të jenë edhe më të vështira se 15 ditët e fundit

Princesha spanjolle Maria Teresa, anëtare e familjes mbretërore Bourbon- Parma ka ndërruar jetë sot nga koronavirusi në moshën 86- vjeçar

Sipas të dhënave të publikuara nga Mbrojtja Civile në Itali, ditën e sotme është regjistruar një numër më i ulët i vdekjeve nga koronavir

Wuhan-i është kryeqytet i provincës Hubei dhe vendi ku dyshohet se lindi koronavirusi i ri, COVID-19.

Nëse shkalla e rritjes së rasteve vazhdon në nivelet aktuale, zona metropolitane e Nju Jorkut do të pësojë një katastrofë më të keqe se W

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në Britaninë e Madhe u rrit me 260 persona në 24 orët e fundit, duke e çuar shifrën në 1.019 të vdekur.

Numri i njerëzve që kanë vdekur nga koronavirusi në Spanjë në 24 orët e fundit është rritur me 832, rritja më e madh ditore në vend që pr

Turqia anuloi të gjitha fluturimet ndërkombëtare dhe vendosi të ndalojë udhëtimet midis 30 qyteteve, përfshirë Stambollin, Ankaranë dhe I