Presidenti rus Vladimir Putin  tha sot se planifikon të vizitojë Kinën në maj.

“Vizita është planifikuar për në maj,” tha Putin në një takim me përfaqësues të bizneseve ruse.

Nëse kjo do të ndodhë, atëherë kjo do të ishte vizita e parë e Putinit jashtë vendit që nga fitorja e tij në zgjedhje në mars. Hera e fundit që presidenti rus vizitoi Kinën ishte në tetor 2023.

Putin nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi “pa kufij” me homologun e tij kinez Xi Jinping  në shkurt 2022 më pak se tre javë përpara se të urdhëronte pushtimin rus në shkallë të plotë të Ukrainës.

Marrëdhëniet diplomatike dhe tregtare me Pekinin janë bërë edhe më të rëndësishme për Moskën pasi vendet perëndimore e kanë goditur atë me valë të njëpasnjëshme sanksionesh që nga fillimi i luftës.