Më shumë se 13 mijë raste të reja në Itali, rritet edhe numri i viktimave

23/02/2021 - 19:10

Rastet e reja ditore në Itali kanë pësuar rritje krahasuar me një ditë më parë. Sot të infektuarit janë 13314, ndërkohë që dje ishin 9630.

Në rritje të ndjeshme është dhe numri i viktimave, 356, 82 më shumë se në 24 orët e mëparshme. Deri tani në shtetin fqinj janë regjistruar 96.348 viktima në total.

Sipas analizave të fundit, rreth 39% e testimeve të reja janë mutacionet e COVID-19. Sot u deklarua se rasti i parë me mutacionin brazilian është gjetur në kryeqytetin e saj, Roma. Rajoni me më shumë raste të reja është Lombardia, me 2.480 raste të reja në orë.

Në veri, janë të shumta bashkitë dhe lokalitetet që janë shndërruar në zonë të kuqe dhe gjenden në karantinë totale.

Situata është shqetësuese veçanërisht në provincën e Brescia, ku autoritetet shëndetësore kanë deklaruar se "mund të jemi përballë valës së tretë të pandemisë”. Pacientët e shtruar në repartet Covid janë 18.295, nga të cilët 2.146 në terapi intensive.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Butani është një prej të paktave vende të prekura pak nga koronavirusi.

Presidenti Joe Biden tha ditën e  shtunën se administrata e tij do të bëjë të hënën një njoftim lidhur me Arabinë Saudite, pasi raporti i

Një masë akulli prej 1.270 kilometrash katrorë u shkëput nga shelfi i akullit Brunt në perëndim të Antarktidës.

Një polic në Virxhinia ka humbur jetën pasi është qëlluar me armë gjatë detyrës.

Arkeologët në Itali kanë zbuluar një karrocë ceremoniale pranë qytetit antik romak të Pompeit.

Me rreth 20 000 vdekje nga koronavirusi që nga fillimi i pandemisë, Republika Çeke shtrëngoi sërish kufizimet, ndërkohë që sistemi shënde

Themeluesit e prodhuesit të vaksinave, BioNTech do të nderohen me urdhrin më të lartë të meritës për angazhimin e tyre kundër pandemisë s

Një video që po qarkullon në rrjet prej pak ditësh ka tërhequr jo pak vëmendje dhe ka shqetësuar vendin e tij.

Brazili po përballet me “një tragjedi” të shkaktuar nga “një valë e re” e pandemisë Covid-19, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Në bazë të treguesve të  analizës së të dhënave të fundit nga Komiteti tekniko-shkencor, ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza sapo ka