Pas 3 netësh në terapi intensive përmirësohet gjendja e kryeministrit britanik

09/04/2020 - 14:50

Boris Johnson vazhdon të përmirësohet me ritme të mira. Kryeministri britanik, i cili që prej mbrëmjes së të dielës është shtuar në spital, ku po kurohet nga COVID1-19 është në gjendje të mirë shëndetësore. Lajmi i mirë bëhet i ditur nga nëj zëdhënës i Downing Street i cili foli gjatë mbledhjes së komitetit të qeverisë.

“Kryeministri mbetet në terapi intensive, ku gjendja e tij po përmirësohet. Mund t’ju them se ai ka lëvizur nga shtrati dhe ka folur me ekipin mjekësor”, tha ministri i Financave në Britaninë e Madhe.

Ai ka kaluar tre net në terapi intensive, ka nevojë për oksigjen por jo për ventilator. Që prej shpërthimit të pandemisë më shumë se 7 mijë njerez kanë humbur jetën nga Covid-19 dhe mbi 61 mijë janë infektuar në Britanë e Madhe. Shpresat që shifrat të ulen, ndeshen me paralajmërimin e ekspertëve që piku i koronavirusit nuk ka ardhur ende.

Festa e Pashkëve sjell një sfidë tjetër për autoritetet britanike, pasi qytetarët mund të thyejnë izolimin për të shkuar në plazhe apo për të fesuar me te afermit. Policia u bën thirrje qytetarëve që të respektojnë masat e vendosura dhe veçanërisht distancimin social.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Belgjika nuk ka regjistruar raste të vdekjeve nga koronavirusi i ri gjatë 24 orëve të fundit, për herë të parë që nga fillimi i pandemisë

Në Itali, përgjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 114 raste të reja me koronavirus, nga të cilat 30 në Lombardi. Prej fillimit të pa

Bashkimi Evropian duhet të jetë më i zjarrtë dhe emocional dhe të mos krijojë përshtypjen se është thjesht një grumbull teknokratësh, kër

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të hënën se nuk është e qartë nëse vendet anëtare të BE-së do të arrijnë një marrëveshje për një fo

Presidenti Donald Trump përsëriti të hënën se ai ka “një marrëdhënie shumë të mirë” me Dr.

Pandemia e koronavirusit “do të përkeqësohet” nëse qeveri të caktuara nuk ndërmarrin hapa vendimtarë për të frenuar përhapjen e sëmundjes

Një ligjvënës në Iran ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Lajmi bëhet i ditur nga mediat ndërkombëtare.

Autoritetet shëndetësore italiane bëjnë me dije se në 24 orët e fundit janë konfirmuar pozitivë 169 persona me Covid-19 dhe 13 kanë ndërr

Më shumë se 35 mijë persona kanë vdekur nga Covid-19 në Meksikë.