Pas zjarreve masive, Kalifornia goditet nga tërmetet

30/09/2020 - 21:16

Të paktën tre lëkundje tërmeti tronditën Kaliforninë të martën, për herë të dytë në tre ditë duke i lënë banorët të frikësuar se një tërmet shumë më i madh mund të prekë vendin.

Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara njoftoi se një tërmet me magnitudë 2.7 të shkallës Rihter goditi Milpitas rreth orës 8:16 të mëngjesit të së martës. Dhjetë minuta më vonë, një dridhje me magnitudë 2.9 e me një thellësi katër km goditi të njëjtën zonë.

Nuk përfundoi këtu, një tërmet i tretë me magnitudë më të madhe (3.3 të shkallës rihter) goditi përsëri vendin. Dhjetëra njerëz në Fremont, Milpitas dhe San Jose ndjenë tërmetet. Elizabeth Cochran, një sizmiologe shpjegoi se këto lëkundje janë ato që ekspertët i quajnë “tufë tërmeti”.

“Këto janë grupe ngjarjesh me madhësi relavitisht të ulët, ku kemi shumë ngjarje që ndodhin për një periudhë ditësh, deri në javë”, tha ajo.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Situata në Turqi është përkeqsuar, nga tërmeti tragjik që goditi vendin ditën e djeshme.

Një zonë e Brukselit ka pezulluar nga puna një mësues që tregoi në klasë një karikaturë të Profetit musliman Muhamed, teksa diskutonte vr

Një prift ortodoks grek mbeti i plagosur, pasi u qëllua me armë zjarri të shtunën pranë një kishe në qendër të Lionit, nga një person që

Muaji tetor mbyllet me një bilanc dramatik për Italinë.

Një shpërthim ka ndodhur ditën e sotme në një spital në qytetin Chelyabinsk në Rusi.

Katër ditë para datës së zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara, rreth 84 milionë amerikanë kanë hedhur votën, një shifër rekord që është e ba

“Kërcënimi është kudo” – deklaroi Ministri i Jashtëm francez duke pasur parasysh aktet e fundit terroriste në Francë.

Tërmeti i fuqishëm në Turqi shkaktoi 25 viktima dhe më shumë se 800 të plagosur, ndërsa shumë ndërtesa u shembën.

Grumbuj të mëdhenj inertesh, njerëz që kërkojnë për jetë të tjera mbi këto grumbuj të shkaktuar nga tërmeti i një dite më parë.