Vendi që ndalon duhanin “sepse përhap virusin”

14/08/2020 - 10:04

Rajoni spanjoll, Galicia, ka ndaluar pirjen e duhanit në hapësira publike pas shqetësimeve se rrit rrezikun për përhapje të koronavirusit.

Autoritetet kanë vënë njoftime për këtë ndalesë nëpër rrugë dhe hapësira publike, siç janë restorantet dhe baret, nëse masat për distancim fizik nuk mund të zbatohen.

Ky rajon veriperëndimor është i pari që prezanton masa të tilla, ndonëse pritet që edhe rajonet e tjera ta përcjellin ndërkohë, transmeton BBC.

Vendimi vjen meqë Spanja është prekur më së keqi në Evropën Perëndimore nga koronavirusi i ri.

Numri i rasteve të reja është rritur nga më pak se 150 në muajin qershor, në më shumë se 1,500 përgjatë muajit gusht.

Ky shtet ka regjistruar 1,690 raste të reja me koronavirus vetëm të mërkurën, duke e çuar numrin total të të prekurve me sëmundjen COVID-19, që shkakton koronavirusi në pothuajse 330,000.

Vendimi i Galicias është mbështetur nga një projekt kërkimor i Ministrisë së Shëndetësisë atje, i publikuar muajin e kaluar, i cili ka theksuar lidhjen në mes të pirjes së duhanit dhe rritjes së përhapjes së koronavirusit.

Aty është thënë se rreziku rritet pasi njerëzit lëshojnë stërpika -potencialisht edhe koronavirusin- derisa pijnë duhan.

Edhe duhanpirësit rrezikojnë përhapjen e koronavirusit edhe duke prekur cigaren përpara se ta pijnë apo duke mbajtur maska, e duke i vendosur apo hequr ato disa herë gjatë procesit të duhanpirjes.

Masa të ngjashme janë marrë gjithandej, përfshirë Afrikën e Jugut, ku shitja e cigareve është ndaluar në fund të muajit mars.

Vendimi është arsyetuar me këshillat e dhëna nga ekspertët shëndetësorë dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë./REL

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Duke nisur nga sot, në verilindje të Anglisë, pub-et, baret dhe restorantet do të mbyllen prej orës 10 të darkës deri në 5 të mëngjesit,

Qytetarët në Izrael po përgatiten që të festojnë Vitin e Ri Hebre këtë të premte, por qeveria ka vendosur që të rikthejë karantinën.

Me ardhjen e vjeshtës numri i të infektuarve me koronavirus ka ardhur duke u rritur.

Shtatëmbëdhjetë vende anëtare të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) kanë emëruar një ekip të pavarur ekspertësh për

Kundërshtari i Presidentit rus Vladimir Putin, opozitari Alexei Navalny është nominuar për Çmimin Nobel për Paqe, kanë shkruar mediat e h

Italia vijon të shënojë një trend rritës për sa i përket viktimave dhe rasteve të reja me koronavirus në vend brenda 24 orëve.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha të enjten se Franca po drejtohet nga një president “i paaftë”.

Në hijen e luftës kundër pasojave të pandemisë COVID-19 në Bashkimin Evropian (BE) gjatë tetë muajve të fundit shitjet e makinave të reja

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi të enjten për "ritme alarmante të transmetimit" të Covid-19 në të gjithë Evropën dhe para

Dymbëdhjetë minuta për të ditur jo vetëm nëse jeni pozitiv por edhe sa shumë sëmurë jeni dhe nëse keni krijuar antitrupa.