Pjesë të një droni rus ranë në territorin rumun , pranoi ministri rumun i mbrojtjes, sipas faqes së internetit HotNews të cituar nga rrjeti rumun Antena 3 CNN.

Ukraina tha të hënën se dronët rusë kishin shpërthyer në territorin e Rumanisë anëtare të NATO-s gjatë një sulmi rus gjatë natës në portin ukrainas të Ismailit në Danub, por Bukureshti këmbënguli të mohonte se territori i tij ishte goditur.

“Mund të konfirmoj se janë gjetur pjesë që mund t’i përkasin një droni”, tha Angel Tilvar, sipas HotNews, duke shtuar se zona nuk u evakuua sepse mbeturinat nuk konsideroheshin si rrezik.

Ministria e jashtme dhe ajo e mbrojtjes e Rumanisë, së bashku me presidentin Klaus Iohannis, kanë këmbëngulur në mohimin e shpërthimit të dronëve rusë në tokën rumune dhe kanë thënë se sulmet ruse nuk përbënin një kërcënim të drejtpërdrejtë për territorin rumun dhe rrjedhimisht për territorin e NATO-s.

Që nga korriku, kur Moska u tërhoq nga një marrëveshje që hoqi bllokadën ruse të porteve ukrainase në Detin e Zi, forcat ruse kanë goditur vazhdimisht portet ukrainase në Danub pranë kufirit me Rumaninë.