Këto ditë, shumë njerëz rreth nesh po luftojnë me viruset dhe kollën. Nëse nuk e keni shmangur shqetësimin e quajtur dhimbje të fytit, ndoshta këto preparate natyrale do t’ju ndihmojnë.

Sepse deri vonë, të moshuarit tanë gjithmonë përgatitnin çaj dafine për kollën.

Është jashtëzakonisht i dobishëm për lehtësimin e kollës dhe sëmundjeve të tjera të frymëmarrjes, raporton noa.al.

Gjethet e dafinës përmbajnë përbërës që kanë veti antimikrobike, anti-inflamatore dhe antiseptike.

Këto veti mund të ndihmojnë në reduktimin e acarimit të fytit, qetësimin e kollës dhe lehtësimin e frymëmarrjes.

Vajrat esenciale dhe substancat e paqëndrueshme të pranishme në gjethet e dafinës mund të kenë një efekt pozitiv në traktin respirator, duke ndihmuar në ndarjen e mukusit dhe reduktimin e inflamacionit, gjë që mund të kontribuojë në një shërim më të shpejtë nga kolla ose ftohja.

Mund të përgatitet si çaj ose si shurup me mjaltë.

Ja si të bëni çaj dafine kundër kollës:

Përbërësit:

– 2-3 gjethe dafine të thata (mund të përdorni gjethe të njoma ose të thata) – 2 gota ujë – mjaltë (opsionale, për një shije të ëmbël)

Udhëzim:

Vendoseni ujin të vlojë në një tenxhere.

Shtoni gjethet e thata të dafinës në ujë të valuar.

Ulni nxehtësinë dhe lëreni çajin e dafinës të ziejë në zjarr të ulët për rreth 5-10 minuta.

Kjo do të lejojë që vajrat esencialë dhe përbërësit nga gjethet të transferohen në ujë.

Hiqeni enën nga zjarri dhe kullojeni çajin për të hequr gjethet e dafinës.

Nëse dëshironi, mund të shtoni pak mjaltë për një shije të ëmbël dhe lehtësim shtesë të kollës.

Lëreni çajin të ftohet pak para se ta pini.