Mediat greke kanë publikuar video dokument nga aktiviteti i një grupi hajdutësh, mes tyre edhe shqiptar, që operojnë në Mykonos.

Siç shihet edhe në video dy prej autorëve, natën e 17 qershorit, kanë hyrë në oborrin e vilës, dhe përpiqen të gjejnë mënyrën për të “thyer” sigurinë e banesës luksoze.

Është një nga 14 vjedhjet që kishin kryer në një muaj në ishull.

Baza e bandës ishte një vilë në zonën e Loulos , të cilën 27-vjeçari drejtues i spirales e kishte marrë me qira për muajt e verës, në vend të shumës 55 mijë euro.

Kreu grek u arrestua pasditen e së martës, pas një urdhër-arresti, nga efektivët e Departamentit të Hetimeve të Sigurisë së Atikës, në rrugën Stadiou.

Sipas policisë, i riu bandit drejtonte një dyqan pengjesh në qendër të Athinës dhe aty kishte të gjitha sendet e vjedhura nga vjedhjet.

Si i gjurmoi ELAS?

“Përçarja” e grupit të rrezikshëm të hajdutëve nisi mbrëmjen e 24 qershorit, kur një nga gjashtë anëtarët e spirales u arrestua pas një ndjekjeje teksa ishte i kamufluar për të mos u njohur nga kamerat e sigurisë, nga një kompleks banimi ku ai kishte kryer një vjedhje në zonën “Elia”, së bashku me dy bashkëpunëtorët e tij.

Në fakt, hajduti shqiptar kishte mbi vete një kasafortë portative, të cilën sapo e kishte vjedhur, ndërsa në sy të policisë e hodhi dhe më pas bëri rezistencë për të shmangur arrestimin.

Hetimi i policisë zbuloi se hajdutët “zbarkuan” dhe “punuan” në ishull më 25 maj. Sipas Sigurimit, ata vepronin në mënyrë të shënjestruar me role të dallueshme dhe kryenin vjedhje-vrasje në banesa, vila në ishull, si rregull, kur pronarët ose qiramarrësit e tyre mungonin përkohësisht.

Autorët kanë marrë para dhe ar me vlerë të madhe, si dhe kasaforta. Me zbërthimin e organizatës kriminale janë zbardhur 14 vjedhje, ndërsa vlera e sendeve dhe parave që kanë hequr llogaritet të kalojë 455.000.00 euro.

Sipas njoftimit të policisë, ata kishin marrë para të gatshme 17.810 euro dhe bizhuteri në vlerë prej 437.961 euro.

Në vilën ku banonin autorët dhe në një automjet që përdornin, u gjetën një numër i konsiderueshëm sendesh, të cilat u konfiskuan dhe u identifikuan gradualisht si mallra të vjedhura.

Gjithashtu janë gjetur mjete për vjedhje, mjete për vlerësimin e arit dhe një makinë. Hajduti shqiptar është dërguar në Prokurorinë e Siros dhe i është caktuar masa e sigurisë arrest me burg. Ndërsa kreu grek pritet të dalë para organeve të drejtësisë në orët e ardhshme.