Një i dërguar i SHBA-së tha të hënën se një zgjidhje diplomatike do ishte thelbësore për t’i dhënë fund gati pesë muajve të intensifikimit të armiqësive midis Hezbollahut të Libanit dhe Izraelit pas shpërthimit të luftës Izrael-Hamas.

Izraeli dhe lëvizja Hezbollah e mbështetur nga Irani kanë shkëmbyer zjarr pothuajse çdo ditë që nga tetori, duke rritur frikën se konflikti i gjithanshëm mund të përhapet në të gjithë rajonin.

“Një zgjidhje diplomatike është mënyra e vetme për t’i dhënë fund armiqësive aktuale” dhe për të arritur “një marrëveshje të qëndrueshme sigurie midis Libanit dhe Izraelit”, u tha gazetarëve në Bejrut i dërguari i Uashingtonit Amos Hochstein, duke shtuar se “një armëpushim i përkohshëm nuk mjafton”.

“Një luftë e kufizuar nuk është e kontrollueshme,” tha ai pas takimit me kryetarin e parlamentit Nabih Berri, një aleat i Hezbollahut.

Siguria përgjatë Linjës Blu, e përcaktuar nga Kombet e Bashkuara në vitin 2000 pasi trupat izraelite u tërhoqën nga Libani jugor, “duhet të ndryshojë në mënyrë që të garantohet siguria e të gjithëve”, shtoi ai. Hochstein ishte vendosur të zhvillonte bisedime me zyrtarë të tjerë të lartë, përfshirë kryeministrin Najib Mikati, në një përpjekje për të ndalur dhunën përgjatë kufirit me Izraelin. Vizita e tij erdhi pasi mjekët izraelitë thanë se një raketë nga Libani vrau një punëtor të huaj pranë kufirit dhe plagosi të paktën shtatë të tjerë, viktimat e fundit në muajt e përshkallëzuar të përleshjeve.

Gjetja e një zgjidhjeje diplomatike “nuk është vetëm një përpjekje amerikane”, tha Hochstein, duke shtuar se Uashingtoni po punonte me “partnerët globalë… për të avancuar mundësitë për prosperitet dhe stabilitet në Liban”. Ai tha se do të kishte mbështetje ndërkombëtare për Libanin duke përfshirë ekonominë dhe ushtrinë e tij “por kjo mund të fillojë vetëm kur ne mund të arrijmë një rrugë përpara”. Zëvendës shefi i Hezbollahut Naim Qassem përsëriti të hënën se grupi, i cili thotë se po vepron në mbështetje të Gazanëve dhe Hamasit, do të ndalojë sulmet e tij ndaj Izraelit sapo të përfundojë ofensiva në Gaza.

“Ndaloni sulmin në Gaza dhe lufta do të përfundojë në rajon”, tha Qassem për fushatën ushtarake të Izraelit kundër Hamasit.

Hochstein tha se SHBA po punonte “pa lodhur” për një armëpushim në Rripin e Gazës. Por ministri izraelit i mbrojtjes, Yoav Gallant, ka thënë se nuk do të ketë asnjë lëshim në veprimet izraelite kundër Hezbollahut edhe nëse sigurohet një armëpushim në Gaza. Gjatë një vizite në janar, Hochstein kishte thënë se Libani dhe Izraeli “preferojnë” një rrugë diplomatike për t’i dhënë fund armiqësive.

Luftimet ndërkufitare kanë zhvendosur dhjetëra mijëra nga të dyja anët dhe kanë vrarë të paktën 296 njerëz në Liban, shumica prej të cilëve luftëtarë të Hezbollahut, por duke përfshirë edhe 46 civilë.

Në Izrael, të paktën 10 ushtarë dhe shtatë civilë janë vrarë.