Numërimi mbrapsht ka nisur. Gjithçka është gati në Wembley për finalen e madhe të Champions League. 

Real Madridi dhe Borussia Dortmund do të përballen me njëri-tjetrin në një ndeshje që do të vendosë shprehjen më të madhe të fisnikërisë në futbollin evropian: të shkëlqyerit kundër të dobëtve.

Një ndeshje që, në letër, ka një favorit të madh, por në të cilën asgjë nuk mund të merret si e mirëqenë. 

Skuadra e drejtuar nga Carlo Ancelotti ka thyer tashmë rekordet më të rëndësishme për kompeticionin disa kohë më parë, por dëshira për të fituar edhe këtë vit është dëshmuar e pangopur dhe për këtë arsye është gati t’i prekë ato. 

Këtë vit Los Blancos synojnë të shkëputen më tej me Milanin, (që kanë 7 kupa) në atë që do të jetë finalja e 18-të në historinë e tyre.

Në anën tjetër është skuadra e Edin Terziç, e cila në Gjermani ka luajtur gjithmonë rolin e humbësit të luksit dhe që për të arritur në finale eliminoi një nga kundërshtarët më të vlerësuar, Paris SG. 

Një finale është 50-50: në vitin 1997 suksesi i bujshëm ndaj Juventusit, një prej ekipeve më të fortë të të gjitha kohërave, ndërsa në vitin 2013 u mundëm nga Bayern Munich.

Ka shumë precedentë mes të dyve dhe përqindjet janë të gjitha në favor të Realit: 

Dy skuadrat janë përballur 14 herë, me 3 fitore për Dortmundin, 6 për Los Blancos dhe 5 barazime. 

Megjithatë, takimi i fundit zyrtar daton pothuajse 7 vjet më parë, në ndeshjen e dyfishtë të Grupit H të Champions 2017/18: ishte ende Reali i CR7 dhe Dortmundi i Aubameyang, të cilët të dy shënuan tri herë midis ndeshjes së parë dhe të dytë. 

Të dyja ndeshjet u fituan nga djemtë e Zidane që më pas do të dilnin kampionë për të tretën herë radhazi.

Skuadrat kanë ndryshuar shumë, por jo aq historia e dy klubeve: Ancelotti ka për detyrë ta konfirmojë, Terziç ka për qëllim ta rishkruajë.

Asnjë surprizë nuk prite në formacion nga trajneri Terziç, i cili konfirmon njëmbëdhjetëshen e gjysmëfinales me PSG-në. 

Ndërkohë te Reali, Ancelotti zbuloi problemin e portierit Lunin në konferencën për shtyp dhe luan Courtois. Camavinga do të zëvendësojë të dëmtuarin Tchouameni, ndërsa mungon dhe Alaba.