Aksioni kundër informalitetit, Drejtoresha e Tatimeve mbledh ekspertët dhe kontabilistët durrsakë (VIDEO)

Postuar: 10/10/2017 - 14:55

Aksioni kundër informalitetit dhe ndryshimet në paketën fiskale 2017 -2018 kanë mbledhur   në një takim ekspertët dhe kontabilistët durrsakë. I organizuar nga Drejtoria Rajonale e Tatimeve Durrës, në fokus të takimit ishin problemet e drejtpërdrejta që prekin bizneset në rolin e tatimpaguesit.

Fjalën e hapjes e mbajti drejtuesja e institucionit, Valbona Sako, e cila u ndal te lufta kundër informalitetit, duke e konsideruar luftën të përbashkët me kontabilistët që përfaqësojnë  tatimpaguesit.

Përsa i përket paketës fiskale 2017- 2018, e cila me ndryshimet që pritet të ketë, në masë të konsiderueshme prek biznesin e vogël, drejtuesja Sako kërkoi propozime konkrete nga pjesëmarrësit.

Kryetari i kontabilistëve në Durrës, Besim Tusha, theksoi faktin që në këtë takim duhej të ishin të pranishëm të gjitha palët, sidomos pjesa që është në fokus të aksionit.

Sipas propozimit konkret të tij, TVSH duhet të përcaktohet jo sipas xhiros por sipas natyrës së biznesit.

Përsa i përket ndryshimeve që priten të prekin biznesin e vogël, kufijtë duhet të detajohen, pasi vendosja e TVSH-së mund të prekë konsumatorin. Konkretisht, kërkesa e avokatëve për të mos qenë pjesë e TVSH-së argumentohet me faktin që kjo do të rëndonte mbi ta.

Në takim pati diskutime dhe propozime konkrete nga ekspertët ekonomikë dhe kontabilistët pjesëmarrës, që do t’i përcillen Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) ka bllokuar aksesin e 56 faqeve elektronike që ofronin zhvillimin e lojërave onl

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, nëpërmjet rubrikës së këshillimit, ka informuar tatimpaguesit  me të drejtat dhe detyrimet e kategor

Një projektligj që është duke u hartuar nga Ministria e Financave synon të ofrojë trajtim të njëjtë si për investitorët vendas dhe ato të

   Të hënën u prezantuan kartëmonedhat e reja 100 dhe 200 euroshe, të cilat pritet të dalin në qarkullim Majin e ardhshëm.

Në 6-mujorin e parë të vitit, ekonomia shqiptare në tërësi gjeneroi 14.4 mijë vende të reja pune, por vetëm 23% e tyre, ose rreth 3,274 v

Kazinotë elektronike kanë afat të zhvendosen nga zonat e banuara të qytetit dhe fshatit brenda 31 dhjetorit të këtij viti.

Aeroporti i Rinasit vijon të jetë më i shtrenjti në rajon, ndonëse jemi në mes të muajit shtator dhe sezoni turistik po shkon drejt fundi

Muaji gusht 2018, shënon edhe shifrat më të larta të vonesave dhe anulimeve të fluturimeve nga dhe drejt “Aeroportit Ndërkombëtar Nënë Te

Në kuadër të informimit të biznesit Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve është ndalur sot te personat juridikë me xhiro mbi 8 milionë lekë

Grupi financiar italian, Comdata, një nga kompanitë call center më të rëndësishme në Itali, me një xhiro prej 300 milionë eurosh në vit,