Perspektivat e Luka Modric për të qëndruar në Real Madrid përtej verës po zvogëlohen nga dita në ditë. Kroati nga një titullar i padiskutueshëm për më shumë se një dekadë, tani është një ndihmës në mesfushë.

Ndoshta nuk duhet të jetë aq befasuese pasi asnjë lojtar nuk mund të vazhdojë përgjithmonë në nivelin shumë të lartë, dhe Modric tani është 38 vjeç.

Ai ka nisur më pak se gjysmën e ndeshjeve të Los Blancos këtë sezon dhe ka luajtur 90 minuta vetëm në pesë ndeshje.

“Dua të vazhdoj sepse e meritoj, jo sepse është dhuratë për mua. Nuk më është dhënë kurrë asgjë në jetën time dhe kjo nuk do të fillojë tani. Pavarësisht se çfarë do të ndodhë, Real Madridi është klubi i jetës sime”, tha Modric një vit më parë.

Në atë kohë, situata kontraktuale e kroatit ishte si është tani. Marrëveshja e tij kishte katër muaj të mbetur dhe e ardhmja e tij ishte në ajër.

Por saktësisht 12 muaj më parë, ai ishte një pjesë shumë më aktive e planeve të Carlo Ancelottit, duke luajtur 1,838 minuta në muajt e parë të sezonit, krahasuar me 1,374 këtë herë. 464 minuta më pak, një rënie prej 26%.

Modric renditet i 16-ti te Reali për sa i përket kohës së luajtur. Dhe ashtu si po shkojnë gjërat, ai së shpejti do të kalohet nga Brahim Díaz (1,184 minuta), i cili ka qenë në formë të shkëlqyer kohët e fundit.

“Modric është një legjendë e futbollit dhe e Realit. Ai do të duhet të marrë vetë një vendim për sezonin e ardhshëm”, tha Ancelotti, duke e vendosur topin fort në fushën e Modric.

Kroati do të duhet të vendosë në një mënyrë ose në një tjetër, por zgjatja e kontratës duket gjithnjë e më pak e mundshme.