Partia kryesore opozitare e Turqisë ka siguruar fitore të madhe në qytetet kryesore të Stambollit dhe Ankarasë. Rezultatet janë një goditje e fortë për Rexhep Tajip Erdogan, i cili kishte shpresuar të rimerrte kontrollin e qyteteve më pak se një vit pasi ai pretendoi një mandat të tretë si president. Erdogan drejtoi fushatën për të fituar në Stamboll, ku u rrit në karrierë dhe u bë kryetar bashkie.

Por Ekrem Imamoglu, i cili fitoi për herë të parë qytetin në vitin 2019, shënoi një fitore të dytë për opozitën laike CHP. Erdogan ishte zotuar për një epokë të re në megaqytetin e Turqisë me pothuajse 16 milionë banorë, por kryetari aktual i Stambollit ishte në rrugën e duhur për të fituar më shumë se 50% të votave, mbi 10 pikë përpara kandidatit të presidentit të Partisë AK.

Kjo ishte gjithashtu hera e parë që kur Erdogan erdhi në pushtet 21 vjet më parë që partia e tij u mund në të gjithë vendin në kutinë e votimit. Në kryeqytetin Ankara, kryebashkiaku i opozitës Mansur Yavas ishte aq shumë përpara rivalit të tij me 59% sa që shpalli fitoren kur kishte më pak se gjysma e votave. Mbështetësit bllokuan të gjitha rrugët kryesore në qytet, duke valëvitur flamujt dhe duke u rënë borive të makinave.

Në mënyrë domethënëse, CHP ishte gjithashtu në rrugën për të fituar në shumë nga qytetet e tjera të mëdha të Turqisë, duke përfshirë Izmirin, Bursën, Adanan dhe vendpushimin e Antalias. Presidenti Erdogan, 70 vjeç, pranoi se zgjedhjet nuk kishin shkuar siç kishte shpresuar, por ai u tha mbështetësve në Ankara se do të shënonte “jo një fund për ne, por një pikë kthese”. Ai është mbështetur gjithmonë në “vullnetin e popullit” për autoritetin e tij dhe u tha mbështetësve se do të respektonte elektoratin. Gjatë fushatës zgjedhore, Erdogan tha se kjo do të ishte fushata e tij e fundit, sepse mandati i tij presidencial përfundon në vitin 2028. Por kritikët besonin se fitorja do ta kishte inkurajuar atë të rishikonte Kushtetutën në mënyrë që të mund të qëndronte përsëri. Pas një disfate kaq dramatike, tashmë duket shumë e pamundur.

Në të kundërt, rezultati ishte një sukses i madh për kryetarin e CHP-së, Ozgur Ozel, i cili vlerësoi votuesit që vendosën të ndryshojnë fytyrën e Turqisë në një votim historik: “Ata duan të hapin derën për një klimë të re politike në vendin tonë.”. Turmat në Stamboll u mblodhën jashtë bashkisë në Sarachane, një nga lagjet më të vjetra të Stambollit. Ata valëvitën flamuj turq dhe pankarta që tregonin fotografinë e Ekrem Imamoglu së bashku me babain themelues të Turqisë Kemal Ataturk, posteri i të cilit ishtevendosur në muret e ndërtesës së autoritetit lokal.

“Mund të them se besimi i qytetarëve tanë tek ne është shpërblyer”, tha zoti Imamoglu. Ai dhe Mansur Yavas shihen si kandidatë të mundshëm për të kandiduar për presidencën në 2028. “Gjithçka do të jetë mirë,” thërrisnin mbështetësit e Imamoglu teksa kërcenin në Sarachane, një nga lagjet më të vjetra të Stambollit. Kryetari aktual i Stambollit e kishte përdorur për herë të parë sloganin kur fitoi qytetin nga partia e Erdoganit pesë vjet më parë. Disa nga pankartat në Saraçan përdorën sloganin e tij aktual, “Full speed ahead”.

“Ato janë vetëm zgjedhje lokale, por fitorja e opozitës në qytetet e mëdha është një shfaqje e rëndësishme e forcës kundër partisë në pushtet,” tha për BBC mbështetësi i Imamoglu, Yesim Albayrak. Mehmet Bankaci, 27 vjeç, i tha BBC-së se kishte nevojë për ndryshim në Turqi. “Nëse Imamoglu ose Mansur Yavas do të kishin qenë kandidatët e CHP-së në zgjedhjet presidenciale të vitit të kaluar, ata patjetër do të kishin fituar.”. Stambolli ka një të pestën e popullsisë së Turqisë prej afro 85 milionë banorësh.

Pesë vjet më parë, Imamoglu përmbysi sundimin e AK Partisë në Stamboll me mbështetjen e partive të tjera opozitare. Por ky unitet i opozitës u shpërbë pas humbjes së zgjedhjeve presidenciale të vitit të kaluar dhe AK Partia kishte shpresa të mëdha për të përmbysur fitoren e tij të vitit 2019. Përpara zgjedhjeve të së dielës, votimi ishte parë si shumë i afërt për t’u thirrur, me një sfidë të fortë nga kandidati i Partisë AK, Murat Kurum. Pjesë të mëdha të perëndimit, jugut dhe veriut të Turqisë janë tani nën kontrollin e opozitës CHP, partia pro-kurde Dem, e cila ka fituar kontrollin e pjesës më të madhe të juglindjes. Partia AK e Erdogan vazhdon të dominojë Turqinë qendrore dhe kishte më shumë sukses në zonat e juglindjes së shkatërruar nga tërmeti i dyfishtë i shkurtit 2023, duke përfshirë qytetet Kahramanmaras dhe Gaziantep.