Alarico Rossi është italiani në krye të departamentit të skautizmit të Shqipërisë, skuadër kundër së cilës Italia do të debutojë më 15 qershor në Euro 2024.

Mund të duket pas si ironi e fatit: pikërisht një italian ka firmën e tij në ndërtimin e një kombëtareje që do të kërkojë të befasojë “të kaltrit” në ndeshjen e parë të eventit madhor, që do të zhvillohet në Gjermani.

Rossi ka dhënë një intervistë ekskluzive për “tuttomercatoweb”, ku zbulon detaje nga puna e tij disavjeçare në FSHF.

Alarico Rossi, çfarë skuadre është Shqipëria?

Është një ekip që nuk mund të mos marrë parasysh historinë e vendit të tij. Në Shqipëri ka pothuajse tre milionë njerëz, por shumë më tepër janë shqiptarë në mbarë botën, që emigruan pas diasporës: rreth nëntë milionë.

Në shumicën e rasteve shkojmë në kërkim të lojtarëve, ne kemi ndërtuar një sistem kërkimi gjithnjë e më të rafinuar.

Si punoni për të identifikuar lojtarët e kombëtares?

Udhëtojmë shumë, por po aq shumë punojmë edhe me video. Në listën tonë A ka lojtarë nga 29 liga të ndryshme dhe kjo do të thotë se, në çdo rast, duhet të kemi parasysh kontekstet nga vijnë, të cilat në shumë raste janë shumë të ndryshme. Ne kemi krijuar një bazë të dhënash prej rreth 800 lojtarësh potencialisht të grumbullueshëm.

Si i ndiqni të gjithë?

Me ndihmën e teknologjisë. Ne kemi projektuar dhe zhvilluar një algoritëm të përshtatur për nevojat tona që na lejon të marrim vlerësime gjithnjë e më objektive të performancës së secilit lojtar. Ky algoritëm merr parasysh shumë aspekte, sigurisht edhe kampionatin nga i cili ata vijnë. Është një gjë të luash në Norvegji, një tjetër në Holandë, një tjetër gjë në MLS. Është një kusht i domosdoshëm për ne që të ecim përpara.

Kështu që ju duhet të lëvizni përpara të tjerëve…

Është kështu dhe nuk mjafton domosdoshmërisht. Reja bëri që Mitaj, një mbrojtës i lindur në vitin 2003, tani te Lokomotiva e Moskës, të debutojë në moshën 17-vjeçare. Falë asaj thirrjeje, e larguam nga ekipet e tjera kombëtare, tani ai është një shtyllë jona, ashtu si Ismajli i Empolit, i cili zgjodhi Shqipërinë pasi luajti për ekipin e Kosovës U-21, sigurisht që ka një ekip kombëtar që ka marrë pjesë në gara të rëndësishme ndërkombëtare për disa vite.

Çfarë prodhon ky skenar?

Rezultati është që Shqipëria, si një klub, është një kombëtare e ndërtuar, jo e zgjedhur. Ne shkojmë të peshkojmë për ta në mbarë botën, sepse klubet shqiptare nuk marrin pjesë as në kompeticionet evropiane për rreth pesë vjet. Pasoja e dytë është të pranojmë të merremi me lojtarë që flasin gjuhë të ndryshme, ata janë joshqiptarë në dhomën tonë të zhveshjes, ne gjithashtu flasim 4-5 gjuhë të ndryshme, si dhe multikulturalizmi ynë.

Megjithatë, shumica vijnë nga Italia…

Në mënyrë të pashmangshme. Për shkak të afërsisë së dy vendeve, për shkak të historisë, për shkak të rëndësisë së kampionatit që i bën lojtarët të rriten në mënyrë eksponenciale. Shikoni Gjimshitin, falë Atalantës ai është bërë një qendërmbrojtës shumë i fortë. Por ne kemi disa, duke përfshirë Ramadanin, i cili mbërriti te Lecce pasi kishte bërë një turne të bukur në Evropë.

Çfarë keni frikë më shumë nga Italia?

Është ekipi titullar, ka lojtarë që e njohin këtë lloj ndeshjeje në mënyrë të përsosur. Italia përbëhet nga lojtarë të mirë që janë mësuar të luajnë çdo tri ditë.

Dhe cila është cilësia e parë e Shqipërisë?

Ne kemi entuziazmin në anën tonë, nuk kemi asgjë për të humbur. Dhe më pas, siç u përmend, shumë nga lojtarët tanë luajnë në Serinë A: kjo ndeshje do të sjellë me vete motivim shtesë.

Çfarë ju solli më shumë Sylvinho?

Ai dhe stafi i tij jetojnë dhe punojnë çdo ditë në zyrën e Federatës në Tiranë. Jemi gjithmonë bashkë, në kontakt të ngushtë, dhe kjo na lejon të kemi kontroll total mbi të gjithë dinamikën e lojtarëve tanë. Jemi të përfshirë 365 ditë në ditë.

Metodologjia e tij e punës është gjithashtu shumë interesante: shumë intensive, e bazuar kryesisht në video. Lojtarët, kur janë në grumbullim me ne, nuk janë kurrë në dhomën e tyre, janë gjithmonë të angazhuar në ndonjë aktivitet që mund t’i përmirësojnë. Sylvinho ka mësuar nga Tite te Brazili./ Supersport