Numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza është rritur në 15,207. Kështu deklaron Ministria e Shëndetësisë në Rripin e Gazës që kontrollohet nga Hamasi. Sipas ministrisë 70% e viktimave janë gra dhe fëmijë, ndërsa shton se më shumë se 40,000 njerëz u plagosën në sulmet.

Një zyrtar i lartë i OKB-së ka paralajmëruar se Gaza rrezikon të zhytet në një “tsunami” humanitar, pasi një armëpushim i përkohshëm midis Izraelit dhe Hamasit përfundoi dhe forcat izraelite rifilluan ofensivën e tyre në rripin e rrethuar.

Philippe Lazzarini, kreu i agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë, tha se popullsia e Gazës ishte dobësuar aq shumë sa ai kishte frikë se shumë njerëz do të fillonin të vdisnin nga sëmundjet, si dhe nga bombardimet e Izraelit.

“Jam shumë i shqetësuar për hyrjen në dimër, pasi kam parë ndikimin e rrethimit,  duke parë dobësimin e imunitetit të njerëzve pas një lufte të tillë, privimin dhe vuajtjen e tyre, ne mund të jemi në prag të një lloji katastrofe-tsunami humanitar”, tha Lazzarini për Financial Times, duke folur para përfundimit të armëpushimit.

Izraeli ka rrethuar Gazën që kur filloi një ofensivë kundër Hamasit pas sulmit të grupit militant më 7 tetor që vrau rreth 1200 njerëz, sipas zyrtarëve izraelitë. Sulmi i tij ajror dhe tokësor në brez, të cilin Hamasi e ka nën kontroll që nga viti 2007, ka vrarë më shumë se 14,800 njerëz, shumë prej tyre gra dhe fëmijë, sipas zyrtarëve shëndetësorë palestinezë.