Një imam u vra dje të mërkurën jashtë një xhamie islamike në Newark, afër Nju Jorkut, sipas zyrtarëve, të cilët dukej se përjashtonin mundësinë që të ishte një krim i natyrës raciste ose terroriste.

“Ne nuk e dimë ende motivin e këtij krimi”, por “provat e mbledhura deri më tani nuk tregojnë një akt të motivuar nga paragjykimi racor apo terrorizmi i brendshëm”, tha prokurori i përgjithshëm gjatë një konference për shtyp. Prokurori i Përgjithshëm) i Nju Xhersit, Matthew Platkin.

Z. Platkin dhe zëvendësi i tij i qarkut Essex, Ted Stevens, thanë se Imam Hassan Sharif, një figurë në komunitetin lokal në Newark, u godit nga plumbat në mes të rrugës dje herët dhe vdiq pasi u dërgua në spital.

Z. Stevens gjithashtu u duk se përjashtoi skenarin se ky ishte një akt “terrorist”, domethënë një akt i ndjekësve të teorisë së “supremacisë së bardhë”.

Fillimisht, shërbimet e sigurisë publike të Newark raportuan dje në mëngjes për AFP se imami u plagos nga plumbat përpara xhamisë islame në qytetin industrial dhe multikulturor në perëndim të Manhatanit, në anën tjetër të lumit Hudson.

CNN ishte media e parë që raportoi se viktima ishte dorëzuar, duke cituar burime policore.

Hassan Sharif kishte punuar që nga viti 2006 në sigurinë e Aeroportit Ndërkombëtar të Newark Liberty, tha në një email një zëdhënëse e Administratës Federale të Sigurisë së Transportit (TSA).

“Ne jemi thellësisht të pikëlluar kur mësuam për vdekjen e tij dhe shprehim ngushëllimet tona për familjen, miqtë dhe kolegët e tij”, tha ai.

Para se të bëhej e ditur vdekja e tij, Phil Murphy, guvernatori i Nju Xhersit, shtëpia e qindra mijëra muslimanëve dhe hebrenjve, siguroi “komunitetin mysliman dhe besimtarët e të gjitha besimeve se gjithçka do të bëhet për sigurinë e tyre”.

Nga ana e tij, kapitulli i Nju Xhersit i Këshillit për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR) bëri thirrje për një tubim në xhaminë e Newark për të “kërkuar që autorët e sulmit ndaj Hassan Sharif të dorëzohen” tek autoritetet.

E njëjta organizatë u bëri thirrje “të gjitha xhamive t’i mbajnë dyert e tyre të hapura”, por të jenë vigjilente, duke pasur parasysh “rritjen e fundit të intolerancës dhe sektarizmit kundër muslimanëve”.

Që kur shpërtheu lufta në Rripin e Gazës midis Izraelit dhe lëvizjes palestineze Hamas, ka pasur shumë protesta, tensione ndërkomunale dhe disa incidente sporadike të dhunshme në SHBA, veçanërisht në Nju Jork dhe zonat përreth (Verilindore).

Vetëm në qytetin e Nju Jorkut, i cili ka një popullsi prej 8.5 milionë banorësh, ka pothuajse 2 milionë hebrenj amerikanë dhe qindra mijëra arabë dhe myslimanë.

Komuniteti izraelit i Nju Jorkut është i dyti më i madh në botë, pas vetëm atij të Izraelit.

Z. Platkin pranoi se duke pasur parasysh “zhvillimet ndërkombëtare” dhe rritjen e “paragjykimeve ndaj komuniteteve të shtetit tonë, veçanërisht ndaj komuniteteve myslimane”, shumë në Nju Xhersi “ndihen më të frikësuar dhe të shqetësuar”.