Pas një fitore të mrekullueshme ndaj Juventusit, Interi vazhdoi përparimin e tyre me një tjetër triumf ndaj Romës, duke marrë 3 pikë të arta me rezultatin 2-4 në kryeqytet.

Acerbi ndezi festën për Romën në minutën e 17-të, duke shënuar me kokë, ndërsa sistemi VAR u përdor për të konfirmuar golit. Ekipi i De Rossit u përpoq të mbrojë rezultatin, por Interi ia doli të përmbysë situatën me performancën e shkëlqyer të Mancinin dhe El Sharaawyt.

Ekipi i Inzaghit u shfaq me një dëshirë të madhe në pjesën e dytë dhe arriti të kthejë gjithçka në favorin e tyre. Fillimisht, Thuram barazoi shifrat, ndërsa më pas Angelino shkaktoi një autogol. Interi mbrojti rezultatin me fanatizëm deri në fund, duke shtuar edhe një gol shtesë me Bastonin dhe duke arritur në një total prej 60 pikësh në krye të tabelës, 7 pikë larg ndjekësit më të afërt. Në anën tjetër, Roma, e vendosur në pozitën e pestë, pësoi një rënie pas disa fitoreve radhazi që pati pas ardhjes së De Rossit në skuadër.