Pas shkëlqimit në Uzbekistan, Rubin Hebaj ndryshon skuadër duke kaluar në Lindjen e Mesme.

Sulmuesi shkodran është futbollisti më i ri i ekipit të Al Orobah, që militon në Ligën e Dytë të futbollit saudit.

Për të siguruar shërbimet e tij, Ora News shkruan se se Al Orobah pagoi plot 300 mijë dollar, pasi ai ishte nën kontratë me ekipi e Andijan.

Hebaj mbylli një sezon fantastik duke u shpallur lojtari i vitit në Uzbekistan. Në 27 ndeshje me fanellën e Andijan, shkodrani realizoi 14 gola, ndërsa dha edhe tri 3 asiste. 

Ish-sulmuesi i Shpresave të Shqipërisë, vendosi të pranoj ofertën e klubit arab, që tejkaloi pritshmërit e tij financiare.

Mbi të gjitha Arabia Saudite është kthyer në një ligë tërhqëse për shumë futbollistë europian, që kanë vendosur ta vazhdojnë aty karrierën.

Al Orobah, militon në Ligën e Dytë saudite, dhe aspiron promovimin në elitë.

Aktualisht pozicionohen në vendin e pestë në kampionat, me 32 pikë në 19 ndeshje, vetëm 1 pikë larg vendit të tretë që të siguron një biletë për në Superligë, ku aderojnë yjet e futbollit Europian, si Cristiano Ronaldo, Benzema, Neymar, Mane e të tjerë.