Dy shqiptarë janë arrestuar nga Policia e Shtetit, pasi iu gjetën në banesë 4 kg kokainë, 1.5 kg marijuanë dhe 20 mijë euro cash.

Prej disa ditësh Agjentët e ‘Skuadrës Fluturuese’, një seksion i antikrimit në Itali, kishin ndjekur dy shtetas shqiptarë, pas një denoncimi për një vajtje-ardhje të çuditshme në një apartament në via Della Pietra. Gjatë suvejimit, ditën e djeshme policia ka pikasur një djalë të ri që po dilte nga banesa e raportuar dhe pasi hipi në autobus, shkoi në Via Emilia Ponente.

Punonjësit e tjerë pranë shtëpisë kanë vërejtur një tjetër të ri shqiptar që ka mbërritur rreth orës 14:00 i cili ka hyrë në shtëpinë e raportuar, dhe më pas është larguar në mënyrë të dyshimtë dhe ka hipur në një makinë.

Hetuesit e Skuadrës Fluturuese u futën në veprim për kontrollin e të riut të dyshuar, por ai goditi dy operatorë të Skuadrës Fluturuese me makinën e tij dhe u largua. Rezultati vazhdoi me një ndjekje që zgjati për disa kilometra drejt San Lazzaro deri në daljen 5 të unazës, ku makina u bllokua. Gjatë ndjekjes drejtuesi i makinës ka “hequr qafe” një tufë çelësash dhe lëndë narkotike.

Në të njëjtën kohë, stafi i mbetur ka qëndruar pranë shtëpisë ku pak më pas ka mbërritur djali i ri i cili ishte vënë re duke dalë nga shtëpia dhe duke marrë autobusin në mëngjes dhe i është bërë kontrolli i menjëhershëm dhe kontrolli brenda apartamentit. Ky kontroll ka rezultuar pozitiv pasi u gjet kokainë me peshë afërsisht 4 kg, marijuanë me peshë 1.5 kg dhe një shumë prej 20 mijë eurosh cash.

Dy të rinjtë shqiptarë të moshës 22 dhe 28 vjeç pa precedentë të mëparshëm penalë u arrestuan dhe u dërguan në burg. Droga e vendosur në tregun e qytetit do t’i kishte sjellë organizatës një të ardhur mbi 400,000 euro.