Izraeli do të nisë të hënën dërgimin e ndihmave humanitare në veri të Rripit të Gazës, duke pranuar kështu presionin nga Shtetet e Bashkuara.

Këtë e ka bërë të ditur televizioni publik Kan.

Dje UNRWA, agjencia e OKB-së për refugjatët, njoftoi se kishte pezulluar shpërndarjen e ndihmave.

Sipas Kan, kamionët e ndihmës nga Egjipti do të inspektohen në vendkalimet Niztana dhe Kerem Shalom me Izraelin.

Ato do të vazhdojnë në territorin izraelit deri në sektorin verior të Rripit.