Izraeli po zgjeron ofensivën e tij tokësore në kampet e refugjatëve palestinezë në Gazën qendrore, pasi paralajmëron se lufta me Hamasin do të zgjasë me muaj. OKB-ja ka shprehur shqetësim të madh pasi sulmet izraelite thuhet se vranë dhjetëra njerëz në kampet Bureij, Nuseirat dhe Maghazi ditët e fundit. Luftimet e ashpra po vazhdojnë edhe në jug, në qytetin Khan Younis.

Ndërkohë, presidenti palestinez e ka përshkruar atë që po ndodh në Gaza si “përtej një lufte asgjësimi”. Ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi ka thënë se të paktën 195 njerëz janë vrarë në të gjithë territorin gjatë 24 orëve të fundit. Më shumë se 21,100 janë vrarë – kryesisht fëmijë dhe gra – gjatë 11 javëve të luftimeve, sipas ministrisë.

Lufta u shkaktua nga një sulm i paprecedentë ndërkufitar nga persona të armatosur të Hamasit në Izraelin jugor më 7 tetor, në të cilin u vranë të paktën 1200 njerëz – shumica civilë – dhe rreth 240 të tjerë u morën peng. Mediat palestineze cituan zyrtarë lokalë dhe dëshmitarë që thanë se dhjetëra civilë u vranë ndërsa Izraeli vazhdoi sulmet e tij në Gaza gjatë natës.

Bombardime të rënda u raportuan në zonën e mesme, veçanërisht në kampet Bureij, Maghazi dhe Nuseirat. Në Nuseirat, avionët luftarakë izraelitë shënjestruan shtëpitë e familjeve Nasser dhe Hazouqi, duke vrarë një numër njerëzish dhe duke plagosur dhjetëra të tjerë, sipas agjencisë zyrtare të lajmeve Wafa.

Agjencia e lajmeve Safa e lidhur me Hamasin raportoi gjithashtu se pesë ishin vrarë në një sulm në një shkollë vajzash në Maghazi.

Banorët ndërkohë i thanë agjencisë së lajmeve Reuters se kishte luftime të ashpra në lindje dhe në veri të rrethit Bureij dhe në fshatin aty pranë Juhr al-Deek.