Bordi i Shoqatës Ndërkombëtare të Futbollit (IFAB) ka propozuar një ndryshim të madh në rregullat e lojës: kartonin blu.

Kartoni blu është një ndëshkim i mesëm, midis kartonit të verdhë dhe të kuq.

Sipas “Telegraph Sport“, çdo lojtar që merr një karton blu do të largohet nga fusha për 10 minuta, duke lënë ekipin e tij me një lojtar më pak.

Kartoni blu do të jepet në rastet e “faullave naivë” të paqëllimtë, apo edhe për kundërshtimin e zyrtarëve të ndeshjes.

Një karton blu plus një karton i verdhë do të rezultojë në një karton të kuq, ndërsa dy karta blu do të rezultojnë në një përjashtim automatik.

Qëllimi i kartonit blu është të edukojë dhe të disiplinojë lojtarët, duke i bërë ata të mendojnë dy herë para se të bëjnë një veprim të papërshtatshëm.

Gjithashtu, kartoni blu do të ndikojë në dinamikën e lojës, duke krijuar mundësi për ekipin kundërshtar të shfrytëzojë avantazhin numerik.

Kartoni blu do të shtojë edhe dramatizmin dhe spektaklin e futbollit, duke e bërë atë më tërheqës për tifozët dhe mediat.

Kartoni blu nuk është një ide e re, me Federatën e Uellsit që kishte në plan të aplikonte këtë risi. Por kjo është hera e parë që IFAB pritet të pranojë këto ndryshime në rregullat e futbollit, që prej Botërorit të vitit 1970 kur u aplikuan kartonat e verdhë dhe të kuq.

Protokolli i ri i rregullave pritet të testohet në FA Cup për meshkuj dhe femra, si edhe në ligat vullnetare që kërkojnë diçka të tillë. Fakt është se rregulli i ri nuk do të përdoret në garat e mëdha, si Ligat Evropiane të UEFA-s, për këtë sezon.

Kreu i UEFA-s, Aleksandër Ceferin, ka shprehur kundërshtimin e tij ndaj kartonit blu, duke thënë se “nuk do ishte më futboll”.