Autoritetet kineze kanë nisur hetim në një spital për një incident ku një kirurg dyshohet se goditi me grusht pacienten në kohën që po e operonte.

Videoja, e cila tashmë po bën xhiron e rrjetit dhe shkaktoi zemërim, tregon kirurgun duke goditur me grusht në kokë një paciente, të paktën tre herë, ndërsa i operon sytë.

Aier China, i cili operon një zinxhir spitalesh për sytë, tha se incidenti ndodhi gjatë një operacioni në spitalin e saj në Guigang, një qytet në jugperëndim të Kinës.

Pacientja ishte një grua 82-vjeçare dhe “gjatë operacionit, për shkak të anestezisë lokale, pacienti kishte intolerancë”. Ajo lëvizi kokën dhe kokën e saj disa herë, sipas deklaratës së tyre.