Krystyna Pyszkova, bukuroshja nga Republika Çeke, fitoi titullin e Miss World 2024, në eventin e mbajtur në Mumbai, Indi, mbrëmjen e kaluar.

Në një ceremoni madhështore, Pyszkova u kurorëzua nga polakja Karolina Bielawska, Miss World 2021 në fuqi.

Pyszkova triumfoi mbi 115 garuese, duke mposhtur Yasmina Zaytoun nga Libani, e cila doli si shoqëruesja e parë.

Përtej raundeve tradicionale të fustaneve të mbrëmjes dhe pyetjeve spontane, kandidatët u vlerësuan në kategori të ndryshme, duke përfshirë punën sociale, Top Model, multimedia, debat dhe sport.

Fitueset triumfuese kontinentale përfshinin Ache Abrahams nga Trinidad dhe Tobago (Amerika), Lesego Chombo nga Botsvana (Afrikë), Krystyna Pyszkova nga Republika Çeke (Evropë) dhe Yasmina Zaytou nga Libani (Azi/Oqeani), secila shfaqi sharmin unik dhe hiret në skenën globale.