Koreja e Veriut ka lëshuar disa raketa në brigjet e saj lindore, tha ushtria e Koresë së Jugut. Gjatë muajve të fundit,  Koreja ka testuar raketa në mënyrë të vazhdueshme, duke rritur tensionin rajonal.

Nisja e së dielës u zhvillua pranë portit të Sinpo. As numri dhe as lloji i raketave nuk janë ende të qarta. Të mërkurën, Koreja e Veriut testoi një raketë të re strategjike lundrimi të quajtur Pulhwasal-3-31, thotë agjencia e lajmeve e Koresë së Jugut Yonhap.

Duke raportuar nisjen e re, e cila u zhvillua në orën 08:00 me orën lokale të shtunën, Shefat e Përbashkët të Shtabit të Koresë së Jugut (JCS) thanë se “ushtria jonë është koordinuar ngushtë me Shtetet e Bashkuara për të monitoruar shenjat shtesë të provokimeve të Koresë së Veriut”.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un ka qenë gjithnjë e më agresiv në drejtimin e politikave dhe retorikën e tij muajt e fundit, duke i dhënë fund disa marrëveshjeve që synojnë ruajtjen e paqes dhe rritjen e veprimeve ushtarake.

Pheniani ka pretenduar që nga fillimi i janarit për një provë të një rakete të re me lëndë djegëse të ngurtë dhe dronëve të saj sulmues nënujor, të cilët supozohet se mund të mbajnë një armë bërthamore.

Ato pasojnë dy vjet lëshime pothuajse mujore të raketave dhe zhvillimin e armëve në kundërshtim flagrant me sanksionet e OKB-së.