EMRAT/ Kapen mat shqiptarët, policia iu zbulon fabrikën e kanabisit në banesë

09/11/2019 - 11:42

Policia britanike ka arrestuar dy shqiptarë të cilët drejtonin një fermë të sofistikuar kanabisi, në një banesë të marrë me qira nga dy shtetas misteriozë italianë, në Swansea Valley.

Në pranga kanë përfunduar shqiptarët Pashko Paluca, 26-vjeç dhe Bekim Selmani, 27-vjeç, ky i fundit është kapur në momentin kur po kujdesej për bimët e kanabisit që kishte kultivuar në dhomën e gjumit, ndërsa në xhep i janë gjetur 250 euro para cash.

Në banesën e shqiptarëve, policia ka gjetur më shumë se 321 bimë kanabisi, që kultivoheshin në dhoma të ndryshme dhe kjo i ka habitur jo pak ato teksa kamerat që ata kanë në trup kanë regjistruar momentin kur thonë “Wow”, në momentin që zbulojnë fabrikën plot bimë. 

Para hetuesve 26-vjeçari Paluca ka kyçur gojën, ndërsa Selmani ka thënë se nga shitja e lëndës narkotike do të fitonin 5-6 mijë paund. Nga ana e tyre, autoritetet britanike vijojnë hetimet për të zbuluar të tjerë persona, që kanë lidhje me këtë grup të trafikut të lëndëve narkotike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një ngjarje e rëndë u shënua mbrëmjen e kësaj të marte në Tiranë, rreth orës 20:50.

Arrestohet në flagrancë një 32-vjeçar, i cili ka qëlluar në ajër me armë zjarri.

Finalizohet operacioni "Kuruesi i rremë" nga strukturat e Hetimit të Krimit në DVP Lezhë, në bashkëpunim të ngushtë me Komisariatin e Pol

Policia ka arrestuar një 43-vjeçar në Shkodër pasi ka plagosur me armë zjarri pas një konflikti të çastit, Drejtorin e Ujësjellësit në Ba

Intensifikohen kontrollet e territorit, nga toka dhe ajri, me qëllim parandalimin, evidentimin dhe goditjen e tentativave për të kultivua

Një 35-vjeçar është arrestuar nga Policia e Vlorës, pasi ka dhunuar një punonjës të OSHEE-së për motive të dobëta.

Një aksident i rëndë është regjistruar mesditën e sotme në rrugën dytësore Durrës-Tiranë me pasojë vdekjen.

Dalin emrat e grupit nga Durrësi që funksiononte duke nxjerrë emigrantë ilegalisht drejt BE-së kundrejt fitimit 1000 deri në 2500 euro.

Policia e Tiranës finalizon operacionin e koduar “Akciza” për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kontrabandës me mallra për të