Durrës, autori Fatmir Minguli promovon romanin e tij "Frika" (VIDEO)

29/02/2020 - 15:53

“Një roman jo vetëm impresionues, por i mistershëm dhe trullosësh, i cili nuk mjaftohet vetëm me matematikën dhe racionalen e autorit, por duke qenë se protagonistët janë personazhe me kalibër të evoluar, mendoj se edhe lexuesin e kërkon selektiv dhe të kultivuar. Një prozë e përsosur, që krijon idenë e një romani konspirativ dhe frankomason, por që për një lexues të rregullt dhe që ka informacion nga letërsia, nga historia, filozofia, është një libër i jashtëzakonshëm. Nuk mund të ketë kurrë një shkrimtar, aq më tepër një historian i çdo lloj përmase, qoftë që të ketë një mënyrë të tillë e të sofistikuar të të menduarit”, kështu shkruan Zihni Elezi, për romanin “Frika”, me autor Fatmir Minguli.

Miq të librit, drejtues të institucioneve të kulturës në qytetin e Durrësit, të afërm dhe miq të autorit, ishin të pranishëm mbrëmjen e së premtes, në prezantimin e romanit të autorit, Fatmir Minguli.

Në librarinë “Hugo”, e cila është tashmë shtëpia e librit, Minguli ndau me të gjithë të apasionuarit pas letërsisë në qytetin bregdetar emocionet gjatë shkrimit dhe pas botimit të librit. Dashamirës të librit në Durrës sollën vlerësimet për figurën e Fatmir Mingulit, në një mbrëmje ku vëmendja ka qenë tek romani “Frika”.

Një libër që ndërthur dy sisteme, dy jetë dhe që nxit çdo lexues për ta lexuar.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në vitin 1584, shtypshkronja e qytetit të Durrësit shtyp një libër me poezi latinisht me titull “APOTHEOSIS || Nouiueteris Copiaecornu,||

Përmes një postimi në rrjete sociale, regjisorja durrsake Driada Dërvishi ka uruar Ditën Botërore të Teatrit.

Mjekeve, personelit mjekesor te mesem dhe te ulet,  ne shenje nderimi, mirenjohjeje dhe falenderimi, per kontributin dhe sakrificat e tyr

Mbrëmjen e së premtes, në sallën e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, ZVA shpalli mësuesit më të mirë të Durrësit dhe shkollat e mesm

Qendra Kulturore e Fëmijëve Durrës ka zhvilluar konkursin në poezi, ese dhe pikturë "Përherë në zemrat tona", kushtuar festave të 7 dhe 8

Për të shtatin vit radhazi është zhvilluar në Durrës festivali i kitares klasike, "Guitar Festival".

“Ndonjëherë dita nis kështu për Galaksian dhe Karpetën, kuptohet…”, është ky statusi që aktori Igli Zarka shoqëron foton hot me

Këngëtarja nga Durrësi, Violeta Beshiri ka arritur të fitojë çmimin e dytë në  Festivalin Ndërkombëtar të Këngës për fëmijë në Rožaje të

20 nxënës të degës së kitarës do të luajnë nesër pjesë të ndryshme të muzikës klasike, baroke, romantike, kontemporane në pallatin e kult