Durrës, autori Fatmir Minguli promovon romanin e tij "Frika" (VIDEO)

29/02/2020 - 15:53

“Një roman jo vetëm impresionues, por i mistershëm dhe trullosësh, i cili nuk mjaftohet vetëm me matematikën dhe racionalen e autorit, por duke qenë se protagonistët janë personazhe me kalibër të evoluar, mendoj se edhe lexuesin e kërkon selektiv dhe të kultivuar. Një prozë e përsosur, që krijon idenë e një romani konspirativ dhe frankomason, por që për një lexues të rregullt dhe që ka informacion nga letërsia, nga historia, filozofia, është një libër i jashtëzakonshëm. Nuk mund të ketë kurrë një shkrimtar, aq më tepër një historian i çdo lloj përmase, qoftë që të ketë një mënyrë të tillë e të sofistikuar të të menduarit”, kështu shkruan Zihni Elezi, për romanin “Frika”, me autor Fatmir Minguli.

Miq të librit, drejtues të institucioneve të kulturës në qytetin e Durrësit, të afërm dhe miq të autorit, ishin të pranishëm mbrëmjen e së premtes, në prezantimin e romanit të autorit, Fatmir Minguli.

Në librarinë “Hugo”, e cila është tashmë shtëpia e librit, Minguli ndau me të gjithë të apasionuarit pas letërsisë në qytetin bregdetar emocionet gjatë shkrimit dhe pas botimit të librit. Dashamirës të librit në Durrës sollën vlerësimet për figurën e Fatmir Mingulit, në një mbrëmje ku vëmendja ka qenë tek romani “Frika”.

Një libër që ndërthur dy sisteme, dy jetë dhe që nxit çdo lexues për ta lexuar.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vazhdon puna për zbatimin e projektit për restaurimin e pjesëve të dëmtuara të murit të kalasë së Durrësit.

Aktorja e mirënjohur durrsake, Aishe Stari feston sot ditëlindjen e saj.

Artisja e njohur shkodrane Rita Ndoci cila jeton prej vitesh në emigracion, ka reaguar përmes një postimi në “Facebook” për shembjen e Te

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore del në mbrojtje të Teatrit Kombëtar, duke u shprehur se mund të restaurohet me sukses.

Ka nisur puna për pastrimin e pjesëve të murit të Kalasë së Durrësit që u shemb nga tërmeti i 26 nëntorit.

Në vitin 2017, nga sheshi para portit të Durrësit u larguan shtatë skulptura parku, të cilat i hapën rrugë zbatimit të projektit që morri

Ashtu si çdo gjë po ndodh online kohët e fundit për shkak të koronavirusit, e njëjta ka ndodhur edhe me Eurovizionin.

Këshilli Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore ka shpallur banesën e Maks Velos monument kulture.

Me ide kreative siç karakterizohet gjithnjë puna e saj, që përqafohen menjëherë nga publiku, regjisorja Driada Dervishi nuk qëndroi pushi

Aktorja e trupës së teatrit të Durrësit, Sanie Hoti feston sot 65-vjetorin e lindjes.