Festat e nëntorit/ Piktura të para viteve '90 ekspozohen në galerinë e Durrësit (VIDEO)

25/11/2019 - 12:31

Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasia" të Durrësit është çelur një ekspozitë me piktura me rastin e 28 dhe 29 Nëntorit. Ekspozita përmban plot 35 punime, të cilat janë pjesë e Fondit të Galerisë, të realizuara në vaj dhe në teknikën e grafikës.

Pikturat i përkasin periudhës para viteve '90, të realizmit socialist, për nga stili dhe tematika që trajtojnë. Në përgjithësi, ato paraqesin momente historike nga shpallja e Pavarësisë dhe Çlirimit të vendit.

Tashmë është kthyer në traditë, pasi vit pas viti në këtë periudhë në galerinë e qytetit të Durrësit ekspozohen piktura që sjellin për qytetarët të kaluarën e vendit.

Galeria është vizituar gjërësisht nga durrsakët, turistë të huaj e sidomos nga fëmijët, të cilët shfaqin mjaft interes për figurat kryesore të Pavarësisë e të luftës.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri në fund të muajit nëntor për të gjithë ata që kanë dëshirë për të njohur më shumë historikun e vendit tone, sjellë përmes veprave të artit.

G.D.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këtë të diel më 23 shkurt, ora 18:00, te pallati i sportit “Ramazan Njala” do të mbahet eventi i “Miss & Mister Durrësi 2020”, një sp

Në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Londër, regjisori shqiptar Pluton Vasi, ka fituar çmimin si “Regjisori më i mirë”.

Shumë simbole në gjithë botën flasin për dashurinë, por në Jug të Shqipërisë një qytet antik është “Qytet i Dashurisë”.

Aktori Xhevdet Ferri dhe regjisori Artan Minarolli janë përkujtuar në një mbrëmje homazh në Durrës në teatrin “Aleksandër Moisiu”, ku u s

Gazetari i njohur nga Durrësi, Thanas Mustaqi, “shigjetoi”, pasditen e sotme Ministrinë e Kulturës për harresën (me apo pa dashje) për ve

Gazetari i njohur Thanas Mustaqi, me anë të një postimi në Facebook, ka reaguar për atë që ai e konsideron si shpërfillje të Durrësit nga

Europe House në bashkëpunim me Bashkinë Durres- këndin e BE-së, organizon shfaqjen e filmit "DELEGACIONI" në pallatin e kulturës “Aleksan

Dy artiste të reja, nxënëse në shkollën artistike “Jan Kukuzeli” të Durrësit u prezantuan këto ditë para artdashësve në një koncert të pë