Festivali i muzikës klasike mbyll siparin në Durrës (VIDEO)

08/08/2019 - 17:14

Në ambientet e Amfiteatrit Antik, mbrëmjen e 7 gushtit ka ulur siparin festivali i netëve klasike në Durrës.

Nata e fundit e Bienales, e cila këtë edicion erdhi si një harmoni mes muzikës dhe verës, është titulluar "Nata e Yjëzuar", frymëzuar kështu nga piktura me të njëjtin titull e artistit Van Gog. 

Nën interpretimin plot mjeshtëri të violinistit të mirënjohur durrsak Florian Vlashi, familjes së tij dhe Orkestrës Rinore Durrës artdashësit shijuan tingujt magjikë të natyrës në të gjitha stinët e saj.

Natën e kaluar, interpretimi në një frymë të re, me solist e interpretues të tjerë, mahniti të pranishmit që e ndoqën atë nga arena dhe shkallaret e Amfiteatrit.

Sukses i merituar i kësaj bienale që zgjati për një javë, nga 1-7 gusht dhe solli në Durrës tingujt klasikë të kompozitorëve më të mëdhenj botërorë nën interpretimin e instrumentistëve të njohur vendas e të huaj si dhe të sopranos me famë botërore Inva Mula.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Violinistët Florian dhe Daniel Vlashi, babë e bir, kanë qenë përkrah njeri-tjetrit në të njejtin pult gjatë koncertit të fundit të Orkest

Ditën e sotme është ndarë çmimi më i madh i fushës së letërsisë, ai "Nobel", ku fitues janë shpallur një austriak dhe një polake.

Në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit gjatë këtij muaji janë programuar disa shfaqje teatrale nga trupa dramatike e qytetit.

Këngëtari i njohur Zija Saraçi, një zë mjaft i dashur për shumë breza durrsakësh ka marrë një vendim drastik.

Amfiteatri antik i Durrësit mikpriti fundjavën e kaluar një ansambël artistik nga Suedia.

Të martën dhe të mërkurën, në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës vjen për publikun tragjedia “Salome”.

Dashamirës të letërsisë të pasionuar pas lojërave të fatit kudo në botë, gëzohuni!!

Pasditen e kësaj të shtune, një atmosferë ndryshe ju pret në Amfiteatrin e Durrësit.

Në galerinë e arteve “Nikolet Vasia” artdashësit durrsakë po ndjekin këto ditë ekspozitën e piktores Emjona Stasi.

Pasditen e sotme, në orën 19:00 do të vihet në skenën e teatrit "Aleksandër Moisiu" në Durrës monodrama "Lopata e Artë" me autor Ferdinan